Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorilta Leijonilta lähes täydellinen suoritus – Antti Pennanen ei huolestunut ”perisuomalaisesta” ilmiöstä

HHOF-IIHF Images/All Over Press
Julkaistu 28.12.2020 05:45
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Suomi paransi selvästi pelillisiä otteitaan, kun sen turnauksen toisessa ottelussa vastaan asettui Sveitsi. Suomen joukkue paini vielä ongelmien keskellä avaustaistossa Saksaa vastaan. Nyt Suomen peliote oli äärimmäisen lupaava, kun Sveitsi kaatui lukemin 4–1.

RAPORTTI: Nuoret Leijonat jatkoi voittojen tiellä MM-kisoissa – Juuso Pärssiseltä näyttävä ratkaisumaali

Nuorten Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen saattoi myhäillä Sveitsi-kamppailun jälkeen.

– Pelaajat olivat erittäin valmiina – siitä iso kiitos heille. Pelissä oli paljon sellaista, mitä haluamme nähdä. Otimme ison askeleen eteenpäin Saksa-otteluun nähden – monessa asiassa. Tilastot kertoivat, että olimme selkeästi edellä, Pennanen sanoi MTV Urheilulle. 

Tilastoilla Pennanen viittasi muun muassa maalipaikkoihin, jotka menivät selvästi Suomen hyväksi.

– Sveitsillä taisi olla kolme vai neljä paikkaa viidellä viittä vastaan pelatessa. Se on erinomainen saavutus, kun pitää vastustajan noin vähillä paikoilla huippupeleissä. Samalla pystyimme luomaan riittävästi tontteja toiseen päähän. Peli olisi voinut olla toisen erän jälkeen jotain ihan muuta kuin se oli (2–1). Tehokkuus on sellainen juttu, mitä voimme kehittää. En halua kuitenkaan mitenkään pakottaa sitä tai tehdä siitä mitään tabua. Olen aivan varma, että meiltä löytyy maalintekovoimaa – niin kuin nyt lopussa osoitettiin, Pennanen mietti, viitaten Suomen kolmannen erän lopun kahteen osumaan.

Pennanen ei ole huolissaan niin sanotusta perisuomalaisesta ilmiöstä, eli siitä, että Suomi pystyy luomaan riittävän määrän tehopaikkoja, mutta ratkaiseva viimeistelyterävyys loistaa poissaolollaan.

– Sattumallakin on osuutta. Meillä oli nyt neljä tolppaa. Ne sisään ja homma olisi näyttänyt heti erilaiselta. 

– Tärkeintä on se, että pystymme luomaan paikkoja. Ihan varmasti jossain vaiheessa menee sisään, Pennanen uskoo.

Ken ykköstorjuja on

Lähes täydellisen suorituksen pienet miinukset tulivat tehottomuudesta ja jäähyilystä. Suomi koki myös vähintäänkin pienimuotoista vääryyttä, sillä Sveitsi-ottelussa jaettiin useita kyseenalaisia tuomioita.

– Muutamat jäähyt jäivät vähän ihmetyttämään meitä, Pennanen myönsi, viitaten Suomen valmennusjohtoon.

– Meidän pitää vain tottua tuohon linjaan, joka on vähän erilainen siihen nähden, mihin pelaajat ovat tottuneet. Eivätkä pelaajat niitä jäähyjä pahuuttaan ota.

Avausottelun jälkeen Pennanen listasi useita yksilöitä, jotka jättivät varsin positiivisen kuvan itsestään.

LUE: NHL-huippulupaus nosti heti päätään Nuorissa Leijonissa – Antti Pennanen listasi isoimmat onnistujat

Pennanen onkin tyytyväinen siihen, millaisia tarinoita Suomen joukkueessa on lähtenyt rakentumaan.

– Moni pelaaja tekee niin sanottua näkymätöntä työtä, mitä kaikki eivät välttämättä huomaa. Sitä on hienoa katsoa. Hienoja tarinoita tulee ja samalla uskotaan joukkuevoimaan. Sitä rakennetaan koko ajan.

Pennanen mainitsi erikseen Suomen ykkösketjun, joka loi Anton Lundellin johdolla useita laatupaikkoja. Tämä heijastui myös tulostaululle. Lundellin johtama vitja teki yhden maalin tasakentällisin ja yhden ylivoimalla.

Suomen joukkueessa yksi mielenkiintoinen kysymys kääntyy nyt maalivahtiosastolle. Kari Piiroinen ja Roope Taponen ovat molemmat esiintyneet lupaavasti.

Piiroinen napsi huipputorjuntoja Saksaa vastaan ja Taponen poimi yhtä vaille kaikki Sveitsin laatupaikat. 

Pennanen ei vielä halua puhua siitä, kuka kantaa Suomen ykköstorjujan vastuuta turnauksen ratkaisupaikoissa.

– Aika näyttää, että miten mennään. Meillä on hyviä maalivahteja – se on tärkeintä. Molemmat ovat saaneet voittopelejä alleen. Istutaan alas ja mietitään. Kertoisin, jos tietäisin, Pennanen heitti, viitaten ykköstorjujan valintaan.

– Joku suunnitelma on, mutta katsotaan nyt kaikessa rauhassa.

Nuorten Leijonien turnaus jatkuu keskiviikkona, jolloin vastassa on Slovakia.

Lisää aiheesta:

Näin Antti Pennanen reagoi Leijonien MM-jättivoittoon – täräytti kuitin median suuntaanLeijonilta merkillepantava muutos: "Jukka Jalonen puhui palturia" Näin Jukka Jalonen avasi Leijoniin liittynyttä ihmettelyn aihetta – miksei isoja NHL-nimiä laitettu aiemmin yhteen?Jukka Jalonen jakoi mystisen vastauksen Leijonien alisuorittajista – MM-tähtipakki Oliwer Kaski nosti kätensä ylösNuorille Leijonille on löytynyt lupaava keihäänkärki – mutta mikä tekee Anton Lundellin johtamasta triosta niin hyvän?"Se on todella herkkä aihe" – Nuorten Leijonien Antti Pennanen tuo nyt MM-kultajoukkueista tuttuja oppeja käyttöön
U20 MM-kisatLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

U20 MM-kisat
  • 3.8.09:46
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat nujersi Ruotsin – Aatos Koivu maalipörssin ykkönen

  • 30.1.08:41
    Nuoret Leijonat

    Lauri Mikkola, 43, käänsi rajun kritiikin onnistumiseksi – laukoo nyt suorat sanat Suomi-kiekon isosta huolenaiheesta

  • 7.1.19:06
    Nuoret Leijonat

    MM-hopeavahti Petteri Rimpiseltä puhetta NHL-varauksesta ja Liigasta: "Käydään hakemassa se kirkkain"

  • 7.1.18:33
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat itki kovaa

  • 7.1.16:42
    Nuoret Leijonat

    Melkeristä, 19, tehtiin syntipukki Nuoret Leijonat -pelin takia – nyt purkautuu kovin sanoin Tommy Salo