Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norwegian aikoo avata uusia reittejä Suomesta: "Tämä on meille tärkeä markkina-alue"

1:59Norwegianin toimitusjohtaja Geir Karlsen kertoo, millaisia suunnitelmia lentoyhtiöllä on SuomessaVideo: Norwegianin toimitusjohtaja Geir Karlsen kertoo, millaisia suunnitelmia lentoyhtiöllä on Suomessa
Julkaistu 01.09.2023 08:21
Toimittajan kuva

Joonas Turunen

joonas.turunen@mtv.fi

Lentoyhtiö Norwegian kertoo, että se suunnittelee avaavansa uusia reittejä Suomesta Eurooppaan ensi vuonna. Tällä hetkellä yhtiö lentää suoraan reiluun pariinkymmeneen kohteeseen Helsingistä sekä Suomen sisällä Rovaniemelle.

Norwegian on yksi niistä pohjoismaisista lentoyhtiöistä, jotka koronapandemian aikainen matkustajakato uhkasi kaataa kokonaan. Nyt saneerauksen läpi käynyt norjalaisyhtiö on palannut aikaisempaa pienemmällä kalustolla voitolliseksi ja aikoo jälleen kasvattaa toimintaansa.

– Vuodesta 2021 olemme kasvaneet 50 lentokoneen yhtiöstä nykyiseksi 81 lentokoneen yhtiöksi. Ensi vuonna lennämme 90 koneella, ja vuonna 2025 meillä on jo noin sata lentokonetta. Joten kyseessä on tasainen, joskaan ei mikään valtava kasvu, Mutta näin me näemme markkinan kehittyvän, sanoo Norwegianin toimitusjohtaja Geir Karlsen.

Lue myös: Finnairilla yli miljoona matkustajaa kuukaudessa ensimmäisen kerran sitten vuoden 2020 helmikuun

Lue myös: Finnairin toimitusjohtaja Topi Manner jättää Finnairin

Yhtiö lensi Suomestakin aikaisemmin laajempaa reittivalikoimaa, mutta esimerkiksi Oulun lennot loppuivat viime vuonna. Tällä hetkellä Helsingistä pääse suoralla lennolla reiluun pariinkymmeneen kohteesen, joista ainoa kotimainen kaupunki on Rovaniemi. Nyt toimitusjohtaja lupailee muutosta asiaan.

– Meillä on nyt neljä konetta täällä ja vaihdellen noin 20-25 kohdetta. Mitä voimme sanoa on, että ensi vuonna kasvamme Suomessa, ja tämä on meille tärkeä markkina-alue.

Voitteko tarkentaa, minkälaisia suunnitelmia yhtiöllä on Suomessa?

– Tällä hetkellä voin sanoa, että me kasvamme, ja uusia reittejä on tulossa Helsingistä vuonna 2024, luultavasti jo kesäkaudelle, Karlsen sanoo.

Norwegian on avannut hiljattain muista Pohjoismaista uusia reittejä esimerkiksi Italiaan. Joka tapauksessa uudet kohteet olisivat Euroopassa, johon yhtiö keskittyy – eikä ole lainkaan mahdotonta, että aikatauluihin ilmestyisi myös uusi kohde Suomen sisällä.

Lue myös: Lentomatkoilla sikailu on yleistynyt tiukkojen koronarajoitusten jälkeen, kertoo ilmailujärjestö

Lisää aiheesta:

Lentoyhtiö Norwegian kaavailee muutoksia Suomen-reittiliikenteeseen syksyn aikanaNorwegian enemmän kuin tuplaa Suomesta lähtevät reittinsä – yhtiö sanoo olevansa "kilpailykykyisempi kuin vuosiin"Finnair pyristelee ulos koronakiiristä – Euroopan lennot alkavat heinäkuussa, New Yorkiin jo elokuussa: "Tämän me ajattelimme lentää"Lentomatkustajien määrä edelleen kasvussa kiivaasta ilmastokeskustelusta huolimatta – moni lentoasema pyörii silti säästöliekillä: "Meillä on lukuisia kannattamattomia lentoasemia"Kilpailu Euroopan ja Aasian välisissä lennoissa kiristyy – Finnairin toimitusjohtaja luottaa yhtiön valtteihinTerroripelko ohjaa matkustajia – Finnair: Moni vaihtanut matkakohteekseen Suomen
LentoyhtiötLentäminenTalousMatkailuYritykset ja brändit

Tuoreimmat aiheesta

Lentoyhtiöt
  • ma05:38
    Lentokentät

    Nämä asiat vaikuttavat siihen, minne suomalaisia lennätetään: Kymmeniä vaihtoehtoja pöydällä

  • 17.11.17:17
    Finnair

    KKV esittää: Finnairille 7,6 miljoonan euron sakko harhaanjohtavien tietojen antamisesta

  • 7.11.20:00
    Australia

    Mies syttyi palamaan lentokentän business loungessa

  • 1.11.07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 14.10.21:05
    Lentokoneet

    Airbus A320 rökitti Boeingin suosikkikoneen