Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norjan maanvyöryn liepeillä asuva suomalainen Paula: "Kukaan ei uskonut, että maa vain häviää" – tyttären asunnon kunto herätti huolen

Julkaistu 31.12.2020 17:15
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Suomalainen Paula Eronen sanoo nukkuneensa lähistöllä tapahtuneen maanvyöryn läpi. Hän kuuli onnettomuudesta aamulla Suomesta käsin.

Paula Eronen asuu tyttärensä ja lastenlastensa kanssa Klöftassa, noin kuusi kilometriä maanvyörymäpaikalta. Kymmenkunta ihmistä on yhä kateissa sen jälkeen, maa vyöryi toissa yönä Gjerdrumin kunnassa, lähellä Osloa.

Eronen kertoo seuraavansa uutisia herkeämättä. Talon yli lentelee helikoptereita. Eronen nukkui toissa yönä, kun maa vyöryi lähellä.

– Olen täällä tyttäreni apuna hoitamassa kaksosvauvoja, joten nukumme sikeästi silloin, kun voimme. Vierestä menee myös junarata, joka tärisee niin, ettemme välttämättä huomaa kaikkea ääntä ja liikettä, Eronen sanoo MTV Uutisille.

Kadonneen perheen kohtalo järkyttää

Perhe on seurannut erityisesti maanvyöryssä kadonneen perheen kohtaloa, josta MTV Uutiset kertoi aiemmin. Perheen isä, raskaana oleva äiti ja 2-vuotias tyttö ovat yhä kadoksissa.

– Tuntuu erityisen pahalta, kun itsellämme on vähän samanlainen tilanne eli asumme pienten lasten kanssa.

Hän sai kuulla maanvyörystä tuttavalta, joka soitti keskiviikkoaamuna.

– Hän kysyi, olemmeko kunnossa. En tiennyt siinä vaiheessa, mitä on tapahtunut. Se oli järkytys. Ajattelin, ettei tällaista voi tapahtua Pohjoismaissa. 

Eronen kertoo ihmisten hämmästelevän, että maanvyöry tapahtui juuri Gjerdrumissa.

– Täällä alue on melko tasaista. Vuoristoalueet ovat kauempana, siellä maata sortuu jatkuvasti. Täällä ei kukaan uskonut, että jotakin näin ihmeellistä voisi käydä, että maa vain häviää.

Rakettien ampumista ei suositella etsintöjen takia

Paula Eronen kertoo Klöftan sijaitsevalla myös vanhalla merenpohjalla, jossa maaperä on savista hiekkaa. Perheelle tuli mieleen, että vastaavaa voisi käydä omassakin kylässä.

 – Katsoimme karttaa, johon on merkattu niin sanotut punaiset alueet maaperän suhteen. Tyttären asunto on melko vanha, joten tuli mieleen, onko meillä huolta. Toistaiseksi näyttää, ettei meillä ole hätää tässä.

Eronen kertoo, että uusivuosi otetaan perheessä vastaan rauhallisesti.

 – Täällä on suositeltu, ettei raketteja ammuttaisi, koska etsinnässä käytettävät dronet havaitsevat äänen ja liikkeen, ja raketit saattavat häiritä etsintää.

Lue myös: MTV seuraa: Maanvyöry iski asuinalueelle Norjassa – Suomi tarjoaa apua, vaurioituneita taloja siirtynyt jopa 400 metriä

Lisää aiheesta:

Tomi ihmetteli veden pakenemista Khao Lakissa ja kuvasi tsunamin valtavan voiman: "Kuin olisi nyrkillä lyöty"Tomi ihmetteli veden pakenemista Khao Lakissa ja kuvasi tämän kylmäävän videon lähestyvästä vesiseinästä – muistaa edelleen tsunamin voiman: "Kuin olisi nyrkillä lyöty"Mona ja Stein luulivat öistä maanvyöryä lumiauraksi – pariskunta pelastettiin mudasta, mutta kaikki omaisuus tuhoutui: "Kaikki meni ja rakas kissamme on kateissa"Norjan maanvyöryn syynä mitä luultavammin "geelimäinen savi" – asiantuntija kertoo MTV:lle, miksei vaarasta varoitettu etukäteen: "Kukaan ei osannut aavistaa"Norjan maanvyöryn tragedia: Kokonainen perhe kateissa, mukana 2-vuotias Alma, jonka setä on hädissään – "Pidän kiinni toivosta"Suomalainen Leila heräsi sängyn heilumiseen Italiassa: "Ihmiset juoksivat ulos tyynyt kainalossa"
NorjaLuonnonmullistuksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Norja
  • 23.11.20:42
    Ruotsi

    Ruotsin turmabussissa oli yliopisto-opiskelijoita matkalla Suomeen – 8 loukkaantunutta yhä sairaalassa

  • 17.11.14:10
    Kuolemantapaukset

    Ruotsin "The Summit" -ohjelmassa turvallisuuspuutteita – Markus, 51, kuoli sydänkohtaukseen

  • 29.10.13:30
    Talous

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • 27.10.14:44
    Oslo

    Oslossa suuri kivivyöry, satoja evakuoitiin

  • 22.10.13:13
    Ukrainan sota

    Zelenskyi vieraili pikaisesti Norjassa – sai mukaansa 129 miljoonaa euroa