Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nordea tuo markkinoille Suomen ensimmäisen vihreän asuntolainan – Tuhansien eurojen etu kannustaa ympäristöystävällisyyteen

1:56Vihreä asuntolaina tarjolle Suomessakin
Julkaistu 22.04.2019 19:22
Toimittajan kuva

Anu Korhonen

anu.korhonen@mtv.fi

@anukoooo

Nordea tuo huomenna tiistaina markkinoille Suomen ensimmäisen vihreän asuntolainan. Vihreän asuntolainen voi saada, jos on ostamassa energiatehokasta kotia tai asuu sellaisessa.

JM Suomi rakentaa Helsingin Pasilaan parhaillaan joutsenmerkillä varustettua taloa, joka täyttää vihreän lainan kriteerit.

– Rakennus on energialuokkaa A ja se on 20 prosenttia parempi kuin mikä määräystaso Suomessa on. Energiatehokkuus on huomioitu muun muassa vaipan eristävyydessä, lämmön talteenotossa ja materiaalivalinnoissa, sillä materiaalipäästöjä ei ole, toimitusjohtaja Markus Heino kertoo. 

Taloudellista hyötyä asuntolainasta

Asuminen aiheuttaa noin 30 prosenttia suomalaisten kotitalouksien kasvihuonepäästöistä. Vihreä asuntolaina on yksi tapa pyrkiä ohjaamaan asunnonostajia vastuullisempiin valintoihin.

Nordean kiinnitysluottopankin toimitusjohtaja Tom Millerin mukaan vihreän lainan ottajilta ei peritä järjestelypalkkiota ja korkosuoja on halvempi.

– 200 000 euron lainassa puhutaan muutamasta tuhannesta eurosta, jonka päälle tulee mahdollisen koronnousun korkosuojan tuoma hyöty.

Myös muilla pankeilla kiinnostusta

Vihreiden lainojen tarjoaminen on pankeille kannattavaa, sillä pankit saavat niihin halvempaa rahoitusta. Finanssialan johtava asiantuntija Elina Erkkilä uskoo, että vihreä asuntolaina laajenee pian myös muihin pankkeihin.

– Suomalaiset pankit ovat laajasti kiinnostuneita tästä tuotteesta, jotta saadaan kestävää kehitystä ja yhteiskuntaa kohti vähähiilisyyttä sekä kannustimia kotitalouksille hankkia näitä lainoja. 

Vihreitä asuntolainoja on jo ollut jonkin aikaa tarjolla Ruotsissa.

Lisää aiheesta:

Nordea alkaa suosia sähköautoja lainaehdoissaNäin toimivat Kotipizzan ja Nordean ilmastolaskurit – voiko yritysten ympäristöväitteisiin luottaa?Uusi hallitus lupaa parannuksia vuokralaisten asemaan – sen sijaan omistusasujat joutuvat luopumaan asuntolainan korkovähennyksestäMitä pitää ottaa huomioon, kun suunnittelee asuntolainan ottamista? "Voisi varmaan aika turvallisesti sanoa, että...""Aurinkosähköstä on tullut kansanhuvia" – S-ryhmä tähtää Suomen suurimmaksi tuottajaksi 37 000 aurinkopaneelillaSijoittaminen asunnon energiatehokkuuteen kannattaa:  Nostaa asunnon arvoa
AsuntolainaNordeaAsuminenYmpäristöTalous

Tuoreimmat aiheesta

Asuntolaina
  • 24.4.20:33
    Raha

    Nordea: Monelle asuntovelalliselle jatkossa satanen lisää käyttörahaa kuukaudessa

  • 23.4.13:07
    Korot

    Euriborissa harvinainen rysähdys: "Johan romahti!"

  • 16.4.19:13
    Asuntokauppa

    Tällaiset asunnot kiinnostavat nyt eniten – Nordea näkee asuntomarkkinoilla "selvää elpymistä"

  • 8.4.14:58
    Euroopan keskuspankki EKP

    Euriborille suuri pudotus – kauppasota voi painaa asuntolainan viitekoron alle 2 prosentin

  • 14.3.08:48
    Inflaatio

    Helmikuun inflaatioluku oli matalin vuosiin – kahvi ja suklaa kallistuneet roimasti