MTV:n ja Tukikummit-säätiön Nuorten hyväksi -hyväntekeväisyyskampanja on saanut suuren lahjoituksen Nokian työntekijöiltä.
Nokian yksikköjen työntekijät Salossa, Tampereella, Oulussa ja Espoossa järjestivät kuluneen talven aikana sisäisen nettihuutokaupan. Huutokaupasta saadut 18 000 euroa lahjoitettiin Nuorten hyväksi -kampanjalle.
Huudettavana oli erilaisia käytöstä poistettuja mittauslaitteita. Aikanaan mittauslaitteet ovat olleet Nokian tuotekehityksen käytössä. Huutokaupassa niitä havittelivat innokkaasti muun muassa radioamatöörit.
Lahjoituksen kohteen valintaan vaikutti kampanjan valtakunnallisuus sekä se, että kerätyt varat menevät lyhentämättömänä perille, kertoivat lahjoitussekin MTV:hen tuoneet Salon nokialaiset Iiris Määttänen ja Maria Jalava. He olivat molemmat olleet myös organisoimassa sisäistä huutokauppaa.
Lahjoituksen otti vastaan päätoimittaja Merja Ylä-Anttila uutishuoneessa, jossa lahjoituksen tuoneet Iiris ja Marja saivat komeat aplodit.
Hyvät uutiset eivät synny itsestään, niiden eteen on tehtävä työtä.