Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nokian Renkaiden sisäinen tarkastaja MTV:lle: "En ole toiminut asiassa väärin"

1:53MTV:n selvitys: Kuluttajien luottamus autoteollisuuteen heikentynyt
Julkaistu 04.03.2016 14:19
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

MTV Uutiset tavoitti Nokian Renkaiden sisäisen tarkastajan, joka Helsingin Sanomien mukaan myi ensimmäisenä optioitaan ennen testivilpin tulosten julkistamista viime syksynä.

– En koe toimineeni asiassa väärin, Pasi Anias sanoo MTV Uutisille.

Anias nimitettiin tammikuussa 2010 Nokian Renkaat Oyj:hin vastuualueenaan johtaa ja kehittää konsernin sisäistä tarkastusta.

Helsingin Sanomat kertoi perjantaina, että Nokian Renkaiden hallitus teki päätöksen rengastestien vilppiepäilyjen selvittämisestä sisäisen tarkastuksen avulla 29. lokakuuta 2015.

Vilppiepäilyjen selvittelyyn keskeisesti osallistunut Anias ryhtyi myymään optioitaan heti seuraavana päivänä 30. lokakuuta ja yhtiön nykyjohto seurasi nopeasti perässä. Johtokunnan 12 jäsenestä yhdeksän henkilöä luopui optioista.

Anias kiistää, että päätetty sisäinen vilppiepäilyselvitys olisi ollut syy optioiden myyntiin.

– En ollut mukana hallituksen kokouksessa 29. päivä ja minulla ei myöskään ollut hallituksen kokouksen päätöstä 30. päivä, kun myin optioitani. Yhtiön tulos tuli julki 30. päivä ja pyrin ajoittamaan myynnin siihen ajankohtaan, Anias perustelee.

Oliko teillä myyntihetkellä kuitenkin tiedossa, että vilppiepäilyt ryhdytään selvittämään sisäisesti?

– En usko tietäneeni, että ne tulevat erityisen tarkastuksen kohteeksi. Tuotekehityksessä sisäinen tarkastus oli jo menossa.

– Ainakaan minulla ei ollut tiedossa sitä, mitä vilppiselvityksissä tulee esille. Selvitykset tehtiin marraskuussa ja testirengaspolitiikan tarkennetut sisäiset ohjeet annettiin vasta 27. marraskuuta. Julkisuuteen niistä kerrottiin 30. marraskuuta, Anias sanoo.

"On hyvä, jos selvitetään"

Anias ei halua ottaa kantaa yhtiön nykyjohdon optioiden myyntiin. Hän itse ei kuulu johtokuntaan.

Anias ei myöskään halua kommentoida entisen toimitusjohtajan Kim Granin mahdollista tietämystä testivilpeistä.

Kaiken kaikkiaan Nokian Renkaiden nykyisen johtokunnan jäsenet ja sisäinen tarkastaja Anias myivät syksyllä yhteensä 600 000 eurolla optioita ennen rengastesteihin liittyvien vilppien tulosten julkistamista.

Anias myi 800 optiota eli noin 14 000 eurolla. Sisäpiirirekisterin mukaan hänellä on edelleen 1700 optiota.

Pörssiyhtiön sisäpiiriläiset eivät saa käyttää hyväkseen sellaista julkistamatonta tietoa, jolla voi olla oleellista vaikutusta osakekurssiin. Nokian Renkaiden toimitusjohtaja Ari Lehtoranta vakuutti Helsingin Sanomille, että virallinen rengasvilpin tutkinta oli esillä johtoryhmässä vasta tammikuussa 2016.

Anias ei usko, että optioiden myyntiin liittyisi mitään laitonta.

– On hyvä, jos asiat kuitenkin selvitetään, ettei jäisi epäluuloja. Meillä on iso yritys ja maine on tärkeä.

Poliisi ja Finanssivalvonta käyvät lähipäivinä neuvotteluja siitä, onko testimanipulointiasiassa syytä aloittaa rikostutkinta. Päätöksiä on luvassa viikon, parin sisällä.

Lisää aiheesta:

Nokian Renkaiden ex-pomo tuomittu testivilppijutussa – testeihin paranneltuja renkaita ei ollut myytävänäNokian Renkaat: Kuudelle yhtiön hallituksessa ja toimitusjohtajana toimineelle syyte arvopaperimarkkinarikoksesta Finanssivalvonta harkitsee yhä, pyytääkö se poliisin tutkimaan Nokian Renkaiden testivilpin – "Tämä ei ole yksiselitteinen tapaus"Kiristettiinkö Nokian Renkaita vai ei? KRP: Yritysvakoilujutun tutkinnassa ei ilmi kiristysepäilyjäNokian Renkaiden johtaja piinaviikostaan MTV:lle: "Niin hölmöä, ettei siinä voi olla vilppiä"Kommentti: Rumalta näyttää, Nokian Renkaat ja Kim Gran
Nokian RenkaatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nokian Renkaat
  • 24.11.10:21
    Kotimaa

    Nokian Renkaat vähentää 35 työpaikkaa Suomessa

  • 18.6.13:39
    Talous

    Suomalaiset sijoittavat nyt innokkaasti aseteollisuuteen

  • 6.5.21:26
    Liiketulos

    Nokian Renkaiden myynti kasvoi, mutta tappio syveni – pörssikurssi kovassa laskussa

  • 10.4.10:55
    Tuomiot

    Nokian Renkaiden ex-pomo tuomittu testivilppijutussa – testeihin paranneltuja renkaita ei ollut myytävänä

  • 20.07.202415:47
    Italia

    Nokian Renkaille italialainen toimitusjohtaja