Toimitusjohtaja Olli-Pekka Kallasvuon mukaan Nokia on siirtynyt aikakauteen, jossa siitä pala palalta rakennetaan uutta yhtiötä. Peruskännyköiden valmistamisen merkitys kutistuu entistä pienemmäksi.
- Olemme lähteneet tielle, jolta ei enää ole paluuta. Olen luvannut työntekijöillemme, ettemme epäonnistu, Kallasvuo sanoi Stuttgartissa pidetyssä Nokia World -tapahtumassa.
Muutos tarkoittaa käytännössä Nokian siirtymistä teknologia-orientoituneesta laitevalmistajasta kuluttajaa ymmärtäväksi palvelutaloksi, jossa sisällön merkitys on entistä suurempi.
- Tavoittemme on tarjota digitaalisille palveluille maailman suurin, mobiili jakelukanava, Kallasvuo sanoi.
Yhtiön muutoksesta kertovat myös tuoreet tuotejulkistukset: Nokialle lajissaan ensimmäinen miniläppäri Booklet 3G sekä nettiselailua painottava tablet N900, jossa on ensimmäistä kertaa käyttöjärjestelmänä Linux-pohjainen Maemo.
Kallasvuon mukaan pienten tietokoneiden valmistajaksi ryhtyminen on luonnollinen jatke yhtiön tuotevalikoimassa. Hän lupasi että uusia julkistuksia tulee jatkossa kaikissa kategorioissa: puhelimissa, älypuhelimissa ja miniläppäreissä.
Nokia esitteli ensimmäistä kertaa Stuttgartissa myös X6 ja X3 -viihdelaitteet, joissa on kiinnitetty erityistä huomiota musiikin kuunteluun ja nettiselailuun. X6:n veroton hinta ilman operaattoritukia on 450 euroa ja X3:n hinta 115 euroa. Laitteet tulevat kauppoihin tämän vuoden viimeisellä neljänneksellä.
Nokia julkisti Saksan tapahtumassaan myös lippulaivatuotteestaan N97:stä uusitun version, mini N97:n. Sen hinta on 450 euroa.
Matkalla Facebokiin
Nokia aikoo yhtiön mukaan panostaa seuraavaksi internetin sosiaaliseen mediaan. Kumppanina on Facebook. Nokian mukaan sosiaalinen media on noussut internetin tärkeimmäksi kehityssuunnaksi.
- Käyttäjät haluavat tuoda sosiaaliset verkostonsa internetin kautta osaksi jokapäiväistä elämäänsä, perusteli toimitusjohtaja Olli-Pekka Kallasvuo.
Nokia myös kertoi, että Ovi-palveluun on tulossa uusia sovelluksia, jotka helpottavat muun muassa Facebookin ja karttojen käyttämistä matkaviestimillä.
Katso Mari Haaviston juttu MTV3 Katsomosta (Kymmenen uutiset 2.9.2009):
Sumo video id