Nokian matkapuhelinbisneksen noususta ja laskusta kertova elokuva sai ensinäytöksensä Rakkautta & Anarkiaa -festivaaleilla. Elokuvan ohjaaja varoittaa, että valtiovalta toimii nyt samalla tavalla kuin Nokia viime vuosikymmenellä.
Elokuva rakentuu Nokian entisten työntekijöiden – johtajien ja insinöörien – haastatteluista. Nokian alamäen syiksi elokuvassa nousevat väärät rekrytoinnit, ahneus ja työilmapiirin heikentyminen. 
– Mielestäni meille tuli aika paljon sellaisia ihmisiä töihin, jotka eivät olisi koskaan kuuluneet Nokialle. Niille tärkeintä oli vain raha, optiot ja hyvät autoedut sekä iso palkka. Siitä alkoi mielestäni Nokian alamäki, kiteyttää tunnelman yhtiössä pitkään johtotehtävissä työskennellyt Juha Lakkala Nokia Mobile - matkapuhelin tarina -dokumentissa.
– Jos otetaan ihan tavallinen keskiluokkainen ihminen, joka sattumoisin saa työpaikastaan 1-2 miljoonaa euroa ylimääräistä korvausta sen takia, että hän on sattunut pääsemään sellaiseen työpaikkaan, sellaiseen firmaan, joka on mahdollistanut tämän, niin minä en usko, etteikö tämä vaikuta tämän ihmisen henkiseen tasapainoon, arvioi Annu Palmu, Nokian entinen lakiasiainjohtaja.
"Innovaatiohenki katosi"
Elokuvan ohjaaja Arto Koskinen arvioi, että Nokin alamäkeä selittää se, että 1990-luvun luova innovaatiohenki hiipui 2000-luvun aikana.
– 2000-luvun loppuun mennessä se innovaatiohenki oli kadonnut. On noussut esiin johtamisongelmia. Ja tuijotettiin kvartaaleja ja pyrittiin voittoa maksimoimaan, jolloin se laatu kärsi, Koskinen arvioi.
