Ratamoottoripyöräilijä Niki Tuuli sai talliltaan kehut ajettuaan uransa ensimmäisessä Moto2-luokan MM-osakilpailussa 22. sijalle Ranskan Le Mansissa.
LUE MYÖS: Niki Tuulilta onnistunut kilpailudebyytti – nousi seitsemän sijaa
SIC Racing Teamin tiimipäällikkö Johan Stigefelt muistutti, kuinka paljon uutta opittavaa Tuuli oli kohdannut pikahälytyksellä tulleessa Moto2-debyytissään. Aiemmin Tuuli kilpaili Supersport-luokassa.
- Tämä oli ensimmäinen kerta koskaan Nikille Moto2-pyörällä, ensimmäisen kerta Le Mansissa, ensimmäinen kerta Dunlopin renkailla – ja myös ensimmäinen kerta, kun hän tapasi tiimimme, joten monet asiat olivat eri tavalla ja varmasti myös Supersport-pyörän ja Moto2-pyörän välinen ero on valtava, Stigefelt kommentoi.
Tuuli sijoittui aika-ajossa 30:nneksi ja pystyi kisassa parantamaan sijoitustaan kahdeksalla pykälällä.
- Mielestäni hän teki viikonlopun aikana erittäin hyvää työtä, koska hän on edistynyt jokaisella ajojaksolla, vain aika-ajo oli hieman pettymys – hän olisi halunnut pärjätä siinä paremmin. Kisassa hän pärjäsi erittäin hyvin. Hän otti hyvän startin ja taisteli muiden kuljettajien kanssa. Hän taisteli tiensä läpi joukon näissä olosuhteissa, jossa kuuman kelin takia renkaat menettivät nopeasti pitoaan, joten hänen pito sopeutua siihen, Stigefelt kuvaili.
Moto2-kisan voitti Italian , josta Tuuli jäi 48 sekuntia.
