Yuki Tsunodan ensimmäinen aika-ajo Red Bullin ratissa tuotti vaihtelevia tuloksia Japanissa. Kotiyleisönsä edessä kisanneen kuljettajan vauhti ensimmäisessä osiossa oli lupauksia antava, mutta toisen osion sukellus toi hänelle vasta sijan 15 sunnuntain lähtöruudukosta.
Lue myös: Huimaa draamaa loppumetreillä – Max Verstappen jysäytti paalulle
Red Bull teki kiistanalaisen ratkaisun ja korvasi Liam Lawsonin Tsunodalla vain kahden kisaviikonlopun jälkeen. Paineet Racing Bullsista nostetun Tsunodan harteilla olivat täten kovat, eikä hän luonnollisesti hyppinyt riemusta lauantain suorituksen jälkeen.
– Opettelen vielä prosessin aikana, mutta kyllä, olen hyvin häpeissäni. En odottanut tätä tulosta tänään, Tsunoda manasi Motorsportille jäätyään toisen osion viimeiseksi.
Sky Sportsin haastattelussa Tsunoda myönsi kokeneensa haasteita uuden autonsa ratissa.
– Tätä autoa on aika vaikea operoida kunnolla. Se on kapeampi kuin Racing Bullsin auto, Tsunoda harmitteli BBC:n mukaan.

