Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Niinistö kiisti Ylelle asevientilinjan muuttuneen – Tuomioja: "Löysennetty merkittävästi"

Entinen ulkoministeri, kansanedustaja Erkki Tuomioja (sd.) arvioi aiemmin, että Suomen asevientipolitiikkaa on Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aikana merkittävästi löysennetty.
Entinen ulkoministeri, kansanedustaja Erkki Tuomioja (sd.) arvioi aiemmin, että Suomen asevientipolitiikkaa on Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aikana merkittävästi löysennetty.Lehtikuva
Julkaistu 24.10.2016 18:12

MTV UUTISET - STT

Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) kiistää, että Suomen asevientilinja olisi nykyisen hallituksen aikana muuttunut. Niinistö sanoo Ylelle, ettei myönnetyistä vientiluvista voi vetää johtopäätöstä, että ihmisoikeuksilla ei enää olisi Suomelle väliä.

Jatkossakin jokainen lupa käsitellään tapauskohtaisesti, Niinistö sanoi.

Suomesta on tuoreen raportin mukaan viety aseita esimerkiksi Saudi-Arabiaan ja Uzbekistaniin. Niinistön mukaan Saudi-Arabiaan vietyjä Patrian kranaatinheittimiä ei ole käytetty Jemenissä siviiliuhreja vaatineissa iskuissa. Uzbekistanin tilanne taas on Niinistön mielestä varsin vakaa.

Entinen ulkoministeri, kansanedustaja Erkki Tuomioja (sd.) arvioi aiemmin, että Suomen asevientipolitiikkaa on Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aikana merkittävästi löysennetty.

Safer Globe Suomen asevalvontaraportin julkistustilaisuudessa Tuomioja sanoi, että Suomen linja on etääntymässä sekä Euroopasta että erityisesti Pohjoismaista. Esimerkiksi Ruotsi on käytännössä lopettanut puolustusyhteistyön ja asekaupan Saudi-Arabiaan, Tuomioja huomautti.

Aseviennistä keskusteltiin myös aamun Huomenta Suomi -ohjelmassa. Ulkoministeri Erkki Tuomioja tuomitsi aseviennin epävakaisiin maihin. 

10:21Tuomioja: Maailman mahtipelurit pelaavat politiikassa

Lisää aiheesta:

Haavisto: Mikään konflikti ei saa laajeta sen takia, että paikalle viedään Suomesta aseitaYle: Jussi Niinistö puolusti Jemeniin päätyneiden panssarivaunujen vientilupia – "Suomi vie suojaa, ei aseita"Timo Soini puolustaa panssariajoneuvojen vientiä Arabiemiraatteihin – "olosuhteet eivät ole samat"Kanerva: Asevientiselvitys ehkä jo ensi viikollaTuomioja tuomitsee Suomen aseviennin – "Aika outo tulkinta ihmisoikeuksista"Yle: Kanerva vaatii selvitystä Suomen aseviennistä – Sipilän mukaan vientipäätöksiä ohjaa ihmisoikeusnäkökulma
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"

  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • 17:05
    OP

    OP:n palveluissa häiriöitä

  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta