Florida Panthersin Aleksander Barkov iski jääkiekon NHL:ssä 3–1-voitossa Vegas Golden Knightsia vastaan tehot 1+1. Seurahistoriaakin tehnyt suomalaiskapteeni valittiin myös ottelun ykköstähdeksi.
Barkov pääsi Floridan seurahistorian lehdille iskemällä pelin avauskaapin jo 12 sekunnin jälkeen. Osuma on Panthersin historian nopein avausmaali kotiotteluissa.
Kiekko pyöri ensin villisti keskialueella, kunnes sen sai haltuunsa Barkov. Suomalaissentteri nousi hyökkäysalueelle ja napautti kiekon tarkalla rannelaukauksella verkon perukoille.
– En olisi voinut uskoa, että tekisin maalin niin nopeasti. On totta kai aina hienoa tehdä maali, mutta se oli hyvä alku pelille 1–0-johdon kera, Barkov sanaili NHL:n verkkosivujen mukaan.

