Boston Bruinsin Tuukka Rask onnistui monella eri rintamalla NHL-kierroksella. New York Islandersin Valtteri Filppula pääsi maalin makuun maukkaassa paikassa. Aleksander Barkov jatkoi pisteputkeaan.
Tampa Bay Lightning oli voittanut kymmenen ottelua putkeen, mutta kovavireinen Boston Bruins oli Tuukka Raskin johdolla liian kova ja voitti 4–1. Bostonin pisteputki on nyt peräti 15 ottelua.
Rask nappasi pelissä 20 torjuntaa. Bostonin maalivahti kruunasi iltansa syöttöpisteellä Jake DeBruskin tekemään avausmaaliin.
Suomalaismaalivahti on ottanut seitsemän voittoa kahdeksasta viime pelistä. Rask on hävinnyt viimeksi varsinaisella peliajalla 23. joulukuuta.
New York Islanders pilasi Toronto Maple Leafsissa pelaavan vanhan tähtipelaajansa John Tavaresin paluun entiseen kotikaukaloonsa voittamalla 6–1. Valtteri Filppula avitti maalilla ja Leo Komarov syötöllä Islandersin voittoa: kaksikko oli värkkäämässä Islandersin 4–1-maalia.
Florida Panthersin Aleksander Barkov on jo seitsemän ottelun pisteputkessa (8+7=15). Hän nakutti tehot 1+1 Vegas Golden Knightsia vastaan.

