NHL:n erikoismies: Ura ohi

7.20474789
Yhdysvaltalaissankari T.J. Oshien tilanne kävi kestämättömäksi.Bob Frid
Julkaistu 10.06.2025 08:50
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

@eetuikola

Washington Capitalsin pitkäaikainen tähtihyökkääjä T.J. Oshie on lopettanut uransa 16 NHL-kauden jälkeen.

Oshie, 38, voitti Stanley Cupin Capitalsin kanssa vuonna 2018. Tällä kaudella yhdysvaltalaispelaaja ei kuitenkaan pystynyt pelaamaan ainuttakaan ottelua selkävammasta johtuen.

Oshie on kärsinyt kroonisesta selkävammasta pidemmän aikaa ja hänen uransa oli vaakalaudalla jo keväällä 2024. Oshie sanoi tuolloin, että palaisi kaukaloon ainoastaan silloin, jos hän löytäisi pysyvän ratkaisun selkäongelmaansa.

Yhdysvaltojen entisen maajoukkuemiehen viimeiseksi NHL-otteluksi jäi viime vuoden huhtikuussa kärsitty tappio New York Rangersia vastaan, joka pudotti Washingtonin pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.

– Olin täysin valmistautunut siihen, että se voisi olla viimeinen pelini. Otin kuvia itsestäni riisumassa luistimia todisteeksi, Oshie sanoi ESPN:n mukaan.

Oshie tunnettiin urallaan rangaistuslaukausten erikoismiehenä. Hänet muistetaan parhaiten neljästä maalistaan rangaistuslaukauskilpailussa Venäjää vastaan Sotshin olympialaisissa vuonna 2014.

 

NHL-urallaan Oshie pelasi komeat 1010 runkosarjaottelua ja iski niissä tehot 302+393=695. Hän edusti NHL:ssä myös St. Louis Bluesia

Tuoreimmat aiheesta

NHL