NHL-joukkue Carolina Hurricanesin päävalmentaja Rod Brind’Amour antoi arvionsa Sami Vatasen panoksesta mahdollisissa loppukauden peleissä.
Carolina Hurricanesin puolustuspää koki kovia pelien vielä ollessa käynnissä, kun kärkipakeista sekä Doug Hamilton että Brett Pesche loukkaantuivat. Johto hankki kaupan kautta New Jersey Devilsistä suomalaispakki Sami Vatasen.
Hurricanesin päävalmentaja Rod Brind’Amour sanoi ESPN:n jutussa, että he luulivat Vatasen olevan pelikuntoinen, vaikka hän olikin ollut loukkaantuneiden listoilla. Vatanen ei päässyt pelaamaan otteluakaan Hurricanesissa ennen kauden panemista pakettiin.
Brind’Amour vahvisti, että jalkavammasta kärsinyt Vatanen on valmis auttamaan Hurricanesia, jos pelit vielä jatkuvat.
– Se on mahtava bonus, valmentaja sanoi.
– Tilanne on mielenkiintoinen, koska emme ole nähneet hänen pelaavan tai harjoittelevan koskaan riveissämme. Se on villi kortti, mutta ehdottomasti hyvä villi kortti.

