Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Annimari Korte ajatteli SE:tä ensimmäisen kerran viime viikolla –  "10 vuotta sitten sanottiin, etten tule ikinä enää juoksemaan"

Reetta Hurske ja Annimari Korte painelivat hirmuaikoja Joensuun illassa.
Reetta Hurske ja Annimari Korte painelivat hirmuaikoja Joensuun illassa.Lehtikuva
Julkaistu 24.07.2019 23:40

MTV URHEILU – STT

Naisten pika-aidoissa toteutui Joensuun gp-kilpailuissa se, mitä on odotettu tapahtuvaksi suotuisissa oloissa koska tahansa. Nooralotta Nezirin nimissä ollut Suomen ennätys 12,81 jäi historiaan, ja sen alle pyyhkäisi kerralla kaksi naista. Annimari Korte otti nimiinsä SE:n ajalla 12,72, ja Reetta Hurske juoksi 12,78. Molemmat alittivat myös olympiarajan 12,84, joka oli Kortteen tavoite Joensuun kilpailuun.

– En ollut SE:tä ajatellut ennen kuin viime viikolla. Silloin vasta näin sen realistisena. Olin ajatellut 12,77, mutta olikin vähän parempi mitä odotin. Ihan mahtavaa, kun 10 vuotta sitten sanottiin, etten tule ikinä enää juoksemaan. Ihan uskomatonta on juosta Suomen ennätys, Korte sanoi leveästi hymyillen.

Hänen aiempi ennätyksensä oli 12,86. Urheilijan omia odotuksia nosti myös alkuerissä "verryttelyjuoksulla" tullut aika 12,87. Hän tiesi, että ilman mitään mokia ajasta lohkeaisi vielä siivu pois. Huippu-urheilijan luonteeseen kuuluu jatkuva parannettavien asioiden hakeminen, niitä myös Korte löysi onnenhuumassaankin.

– Lähdössä oli ongelmia telineiden kanssa. Pomppasin suoraan pystyyn, joten lähtö ei ollut ihan niin hyvä kuin se voisi olla. Tokasta aidasta eteenpäin ei ole mitään valittamista. Kerrankin, ensimmäistä kertaa Joensuussa kilpaillut Korte naurahti.

Ajallaan Korte nousi Euroopan tämän kauden tilastossa toiseksi Valko-Venäjän Evira Hermanin jälkeen.

Jos lohkaisi Korte ennätyksestään tuntuvasti, saman teki myös Hurske. Hänen edellinen ennätyksensä oli 12,96, joka syntyi alkueräjuoksussa.

– Alkuerästä sain varmuutta siihen, että olen kovassa kunnossa. Odotin hyvää aikaa, mutta tämä oli aika suuri yllätys. Rennolla tekemisellä näköjään tulee aika hyvin, Hurske sanoi iloisena.

Hurske on tiedetty sähäkäksi lähtijäksi. Hänen toiveensa Joensuussa olikin saada juoksun loppu kulkemaan alkukauden malliin.

– Nyt se ehkä oli sellainen energinen, Lapinlahdella oli ehkä kuitenkin vähän väsynyttä. Siellä juoksu oli vähän taistelua, nyt pystyin rennosti kilpailemaan ja taistelemaan lopussakin. Vielä kun viimeisen aidan ja maalisuoran saa seuraavaan kisaan, järjestys on toivottavasti erilainen, Hurske sanoi.

Aiempi SE:n haltija Nooralotta Neziri juoksi alkuerissä 12,95, mutta jätti kantapäävaivan vuoksi varotoimena toisen juoksun väliin. Finaalin voitti Jamaikan Britany Anderson ajalla 12,71.

Aitajuoksun lisäksi odotettuihin lajeihin kuulunut miesten keihäs ei sen sijaan tarjonnut aivan toivottuja kaaria, vaikka sekä Antti Ruuskanen (80,79) että Lassi Etelätalo (80,72) ylittivätkin 80 metriä.

– Varovaista oli. Lapinlahdella meni vähän tekniikka sekaisin, Ruuskanen sanoi.

Keihäskisan voittoon kiskaisi maailmantilaston ykkösnimi, Viron Magnus Kirt tuloksella 87,35.

Lisää aiheesta:

Suomen pikajuoksijoilta ilmiömäinen näytös Kuortaneella – "Eikä ollut vielä täydellinen kisa"Reetta Hurske alitti MM-rajan ennätyksellään – "Sanoin Nooralotalle ennen kilpailua, että..."Samuli Samuelsson juoksi satasella uuden ennätyksensä: "Hienolta tuntuu, kun ajattelee viime vuoden tilannetta"Annimari Korte vastasi uteluun kipakasti – "Ei sillä ole oikeasti minulle mitään väliä"Nezirin vauhti on vielä hukassa – "Nolottavan huono aika"Neziri ei yltänyt tavoitteeseensa Rio-kenraalissaan
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen19:31
    MM-yleisurheilu

    Saga Vanniselta vaaditaan hurjaa temppua – Tommi Evilä linjaa: "Kaikki mahdollisuudet"

  • Eilen18:44
    MM-yleisurheilu

    MM-sivallus: Tommi Evilä tiukkana – on lyötävä Ella Junnilasta ja Eveliina Määttäsestä kissa pöytään

  • Eilen16:46
    MM-yleisurheilu

    Tokion stadionilla melkoinen näky Sydney McLaughlin-Levronen takia

  • Eilen16:43
    MM-yleisurheilu

    Henkeäsalpaava päätös Tokion MM-kisapäivälle – historiallinen mega-aika tauluun

  • Eilen16:19
    MM-yleisurheilu

    Keihään supertähdillä karut kohtalot: "Annoin todella kaikkeni"