Newcastle juhli jalkapallon miesten Mestarien liigassa hienoa 4–1-kotivoittoa pariisilaisjätti PSG:stä.
LUE MYÖS: Newcastle-tähti selvisi ilkeästä törkytempusta kuin koira veräjästä – "Nyt kyllä kilahtaa"
LUE MYÖS: Newcastle ryöpyttää PSGtä! Tuomas Virkkunen havaitsi hälyttävän yksityiskohdan yhdessä maaleista – " Se osuu!"
Peräti 20 vuoden tauon jälkeen Mestarien liigassa pelaavan Newcastlen urakka käynnistyi maalittomalla vierastasapelillä AC Milania vastaan, mutta keskiviikkona se pääsi fanaattisen kotiyleisönsä eteen.
Newcastlen pistesaldo on kahden kierroksen jälkeen F-lohkossa neljä, PSG:n kolme, AC Milanin kaksi ja Borussia Dortmundin yksi. Dortmund ja AC Milan päätyivät keskiviikkona maalittomaan tasapeliin Saksassa.
Newcastle siirtyi Miguel Almironin laukauksella johtoon, kun PSG-ottelua oli takana 17 minuuttia.
Osumaa edelsivät PSG:n Marquinhosin paha harhasyöttö, Newcastlen Alexander Isakin laukaus ja PSG:n torjunta. Almiron viimeisteli irtopallosta tyylikkäästi.
