Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

New York Times kummastelee yhtä asiaa presidentinvaaleista: Missä on Lennu?

0:28Lennu-koira varasti show'n presidenttiparin joulutapahtumassa
Julkaistu 28.01.2018 19:01

MTV UUTISET

Sanomalehti New York Times otti Suomen presidentinvaaleihin karvaisen katsantakannan.

Lehden vaaliennakossa kuvaillaan vaaleja ennalta tylsiksi, pitkälti presidentti Sauli Niinistön ylivoimaisen ennakkoaseman takia. Ihmeteltävää lehden mukaan silti riittää: Missä Lennu on? 

Sosiaalisessa mediassa Niinistön kannanotot kalpenivat toissa talvena verrattuna toimittaja Kelly Weillin twiittiin, jossa hän hehkutti kuvaa bostoninterrieri Lennusta Niinistön sylissä.

Nyt Lennusta ei kuitenkaan ole kuultu murinaa, haukahdusta tai läähätystäkään. Niinistön kampanjapäällikkö Pete Pokkisen mukaan Lennu jätti väliin jo Suomen 100-vuotisjuhlallisuudet sairastuttuaan flunssaan. Pokkisen mukaan 7-vuotias koira pitää vaalien yli lomaa julkisuudesta.

Lennu ei ole ensimmäin ensimmäinen Suomen presidentin otsikoihin päätynyt kotieläin. Lehti muistuttaa, että Niinistöä edeltäneellä Tarja Halosella on kolme kissaa, Rontti, Miska ja Meggi, joista jälkimmäinen oli lahja Venäjän silloiselta presidentiltä Dmitri Medvedeviltä.

Seuraa tästä vaalien tulosiltaa:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Päätoimittajan kommentti: Suosittelen Stubbin lajivalikoimaan nuorallatanssiaUlkomaiset mediat uutisoivat laajasti Suomen presidentinvaaleista: "Kremlistä ei odoteta puhelua"Päätoimittajan kommentti: Vaalihurmoksesta ei ole tietoakaan – onko vika median vai presidenttiehdokkaiden?Päätoimittajan kommentti: Presidenttikilpaan on vihdoin lupa odottaa säpinää – ainakin kahdelta odotetaan irtiottojaDonald Trump etsii itselleen uuden esiintymisareenan presidenttiyden jälkeen, uskoo Pöllöraati – "Hän rakastaa kansan villitsemistä"Julkiset pissalenkit Lennun kanssa, kiperiin kysymyksiin vastataan kuvalla vauvasta – kuinka harkittu on presidentti Niinistön julkisuuskuva?
PresidentinvaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Presidentinvaalit
  • 17.1.19:59
    Kultainen Venla

    MTV:n vaalituotannolle Kultainen Venla! Tällainen palkittu kokonaisuus oli

  • 02.10.202412:51
    Alexander Stubb

    Tarkastusvirasto haluaa presidenttiehdokkaiden vaalituelle ylärajan – näitä asioita vaalirahailmoituksista selvisi

  • 28.06.202407:24
    Melania Trump

    Asiantuntijoiden raju väite: Melania Trumpin paluu Valkoiseen taloon epätodennäköistä

  • 26.06.202406:38
    Donald Trump

    Demokraatit huolissaan Bidenin johtoaseman kapenemisesta mustien keskuudessa – "Äänestän ennemmin rikollista kuin aasia"

  • 03.06.202406:52
    Iran

    Ex-presidentti yrittää paluuta Iranissa