Netanjahu: Israel luultavasti tappanut Hamas-johtajan

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu lehdistötilaisuudessa Jerusalemissa 21. toukokuuta 2025. Netanjahu sanoi olevansa valmis "väliaikaiseen tulitaukoon" taatakseen panttivankien paluun.
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu lehdistötilaisuudessa Jerusalemissa 21. toukokuuta 2025. Netanjahu sanoi olevansa valmis "väliaikaiseen tulitaukoon" taatakseen panttivankien paluun.AFP / LEHTIKUVA / RONEN ZVULUN
Julkaistu 22.05.2025 05:29

MTV UUTISET – STT

Mohammed Sinwar on johtanut Hamasia Gazassa sen jälkeen kun hänen veljensä surmattiin viime syksynä.

Israel on todennäköisesti surmannut äärijärjestö Hamasin johtajiin kuuluvan Mohammed Sinwarin, sanoo Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu.

CNN:n mukaan Israel pyrki tappamaan Sinwarin viime viikolla, kun se moukaroi Khan Yunisia Gazan eteläosassa. Gazan terveysviranomaisten mukaan iskuissa kuoli 28 palestiinalaista ja haavoittui yli 50.

Israel on Gazan sodan aikana surmannut suuren määrän Hamasin johtoa.

– Olemme eliminoineet kymmeniätuhansia terroristeja. Olemme eliminoineet murhaajien johtajat (Mohammed) Deifin, (Ismail) Haniyehin, Yahya Sinwarin ja todennäköisesti Mohammed Sinwarin, Netanjahu sanoi keskiviikkoillan lehdistötilaisuudessaan.

Mohammed Sinwar on Hamasin edesmenneen johtajan Yahya Sinwarin veli. Israelilaissotilaat tappoivat Yahya Sinwarin yhteenotossa Etelä-Gazassa viime lokakuussa, ja hänen veljensä on sen jälkeen ollut Hamasin johtaja Gazassa.

Hamasin tuho yhä tavoitteena

Netanjahun lehdistötilaisuus oli ensimmäinen moneen kuukauteen. Hän sanoi olevansa valmis väliaikaiseen aselepoon, jos sen avulla saadaan panttivangit vapaaksi. 

Netanjahun mukaan ainakin 20 panttivankia on yhä hengissä Gazassa.

Hän kuitenkin toisti jälleen, että Israel aikoo käynnissä olevassa sotilasoperaatiossa ottaa Gazan kokonaan hallintaansa.

– Olen valmis lopettamaan sodan sellaisilla ehdoilla, jotka takaavat Israelin turvallisuuden. Jos meitä vaatii lopettamaan taistelemisen ennen kuin olemme saavuttaneet päämäärämme, vaatii käytännössä Hamasin jättämistä valtaan, Netanjahu sanoi.

15:06imgKatso myös: Sotilasasiantuntija kommentoi Israelin "utopistista" operaatiota Gazassa.

Netanjahun mukaan Israelilla on Gazassa kolme tavoitetta: tuhota Hamas, vapauttaa panttivangit ja varmistaa Gazalle erilainen tulevaisuus.

– Etenemme päättäväisesti, mutta varovaisesti minimoidaksemme sotilaidemme tappiot. Tässä ei mene puoltatoista vuotta, lupaan sen. En paljasta suunnitelmiamme tai aikatauluamme, mutta haluamme saattaa tämän loppuun.

Sota Gazassa on kestänyt jo yli puolitoista vuotta. Israel on ilmaissut haluavansa siirtää Gazan palestiinalaisia kolmansiin maihin. Väestön pakkosiirto olisi sotarikos.

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota