Neste avaa kesän 2020 asuntomessualueelle Suomen ensimmäisen vähäpäästöisen liikenneaseman. Jakeluaseman rakentamisessa, käytössä ja tuotevalikoimassa on käytetty mahdollisimman vähän ilmastoa kuormittavia ratkaisuja.
Neste Express Tuusula Rykmentinpuisto avautuu tänä torstaina. Asemalta löytyy Easy Deli -itsepalvelukauppa ja OmaPosti-kioski, myös biodieseliä on myynnissä. Alkusyksystä asemalle avautuu myös bio- ja maakaasun tankkausasema sekä bensiinijakelu.
Asemalle avautuu myös Suomen ensimmäinen neljää sähköautoa yhtä aikaa lataava älykäs pikalatauskenttä.
– Kyseessä on älykäs ratkaisu, jossa kentän kokonaisteho jakautuu latauksessa olevien autojen kesken. Kun yhden auton akku täyttyy, vapautunut latausteho siirtyy automaattisesti muiden lataajien käyttöön. Asiakas tarvitsee vain pankkikortin ja lataaminen onnistuu, kertoo Leppäkosken Energia Oy:n myyntijohtaja Juha Koskela Nesteen tiedotteessa.


