Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Nämä ensi vuoden F1-tallipaikat ovat varmistuneet – Kimin kohtaloa jännitetään

xpbimages.com
Julkaistu 04.09.2018 08:15

OTTO PALOJÄRVI / MTV SPORT

McLarenin kauden 2019 kuljettajakokoonpano varmistui maanantaina tallin vahvistettua Lando Norrisin ensi kauden toiseksi ajajakseen. Yhdeksän ensi vuoden tallipaikkaa on nyt selvillä.

Mercedes vahvisti heinäkuussa Lewis Hamiltonin ja Valtteri Bottaksen kisaavan tallin autoilla ensi kaudellakin. Hamiltonin sopimus jatkuu vuoteen 2020. Bottaksen sopimus on 1+1 -vuotinen.

Ferrarilla Sebastian Vettelillä on ensi kaudesta sopimus voimassa. Kimi Räikkösen jatkoa Ferrari ei ole vahvistanut. Auto Motor und Sport spekuloi, että Räikkösen paikan ottaisi ensi vuonna Charles Leclerc.

Max Verstappenin sopimus Red Bullilla jatkuu vuoteen 2020. Hän saa ensi vuonna uudeksi tallikaverikseen Pierre Gaslyn Toro Rossolta.

Daniel Ricciardo vaihtaa Red Bullilta Renaultille. Toisena Renault-kuskina jatkaa Nico Hülkenberg.

Carlos Sainz siirtyy Renaultilta McLarenille. Hän saa tallikaverikseen tällä kaudella vielä Formula 2-sarjassa kisaavan Lando Norrisin.

Ensi kauden kuljettajiaan eivät vielä ole vahvistaneet Haas, Toro Rosso, Force India, Sauber ja Williams.

Haasilla Kevin Magnussen todennäköisesti jatkaa ensi kaudella. Romain Grosjeanin jatko on epävarmempaa. Jos Leclerc ei nouse Ferrarille, saanee hän paikan Haasilta.

Omistajia vaihtanut Force India vaihtanee ensi kaudella nimeään. Sergio Perez todennäköisesti jatkaa tallin kuljettajana ja saanee uudeksi tallikaverikseen Lance Strollin, jonka isä Lawrence Stroll on tallin uusi pääomistaja.

Ferrari pyrkii ajattamaan Sauberilla nuorta suojattiaan Antonio Giovinazzia. Marcus Ericssonin jatko Sauberilla riippuu täysin hänen ruotsalaistukijoidensa rahoituksensa. Sauberin kanssa ovat neuvotelleet myös Romain Grosjean ja Stoffel Vandoorne.

Toro Rosson kuljettajapaikoista päättää Red Bull. Neuvotteluja on käyty Daniil Kvyatin paluusta Toro Rosson puikkoihin. Toisen tallipaikan ottanee joku Red Bull-kuskiohjelman nuori lupaus.

Williamsin ensi kauden ajajat riippuvat täysin rahoituksesta. Formula 2-kuljettaja Artem Markelov on neuvotellut tallin kanssa. Myös tallin nykyiset nykyiset sopimuskuskit Robert Kubica ja Sergei Sirotkin ovat neuvottelukuvioissa.

Varmistuneet F1-tallipaikat 2019:

Mercedes: Lewis Hamilton, Valtteri Bottas

Ferrari: Sebastian Vettel

Red Bull: Max Verstappen, Pierre Gasly

Renault: Daniel Ricciardo, Nico Hülkenberg

McLaren: Carlos Sainz, Lando Norris

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Red Bull -pomo pudotti merkittävän F1-kuskiuutisen – yksi neljästä saa potkutValtteri Bottas käynnistää F1-kuskiruletin – ketkä ovat mustia hevosia? Tästä listasta löytyvät vuoden 2020 kisakuljettajatF1-tallipaikat hupenevat – enää kahdessa tallissa tilaaKenestä Kimi Räikkösen tallitoveri? – Ferrarilla ja ruotsalaisilla oma ehdokkaansaYli puolet ensi kauden F1-paikoista täytetty – paikkoja selvästi vähemmän kuin tulijoitaRäikkösen sopimus avaa uutisvyöryn? – näitä kuskeja tarkkaillaan nyt
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa