Erotarinoita on yhtä monta kuin eronneita parejakin. On monta tapaa erota, toiset loukkaavampia kuin toiset. Joistain eroista selviää vahvempana, toiset satuttavat vielä pitkänkin ajan päästä. Lue, miten AVAn lukijoita on erojen yhteydessä loukattu.
"Tapasin joskus vuonna 2000 aivan ihanan miehen, johon rakastuin todella. Aloimme seurustelemaan. Hän asui lastensa kanssa ja minä omieni. Tapailimme säännöllisesti. Neljän vuoden kuluttua menimme kihloihin, emme kuitenkaan muuttaneet yhteen. Kun yhteisiä vuosia oli kertynyt kahdeksan, aloin kyselemään, että josko laittaisimme kimpsumme ja kampsumme yhteen. Asiasta tuli pieni sanasota, hän lähti kotiinsa. Ei enää tullut mitään yhteydenottoa. Minä soitin hänelle ja hän kysyi, oltaisiinko vain kavereita. Kahdeksan vuoden seurustelu ja neljän vuoden kihlaus lopahti näin vain puhelimessa. Tästä tapauksesta on kulunut jo viisi vuotta, enkä vieläkään tiedä, miksi... Olen kysynyt häneltä sitä monesti, mutta vastausta en ole saanut. Jos vastaus hänen tekoonsa olisi tullut tietooni, olisin varmaankin selvinnyt tästä minua suuresti loukanneesta tapahtumasta paremmin ja nopeammin. Tällainen tapa hoitaa asioita on todella ... en osaa sanoakaan, kuinka ala-arvoista se on." Annie
"Olin asunut poikaystäväni kanssa yhdessä lähes neljä vuotta. Sitten eräänä iltana, kun olimme menossa nukkumaan hän kertoi, ettei ole oikein onnellinen. Kysyin häneltä, tietääkö hän siihen mitään syytä. Hän kierteli ja kiemurteli vastauksen kanssa aikansa, kunnes sai sanottua, että: "Luulen, etten enää rakasta sinua". Siitä alkoi useamman kuukauden mittainen rasittava taival kohti eroa. Itse olin valmis taistelemaan suhteemme puolesta ja niin mieskin vakuutti olevansa. Kuitenkin ajan kuluessa hän ei tehnyt oikeastaan mitään asian muuttamiseksi tai edes selittääkseen minulle, mistä mahdollinen tunteiden muutos saattaisi johtua. Lopulta itkun ja hampaiden kiristelyn jälkeen hän totesi, ettei tästä tule enää mitään ja siinä vaiheessa olin itsekin samaa mieltä. Niinpä erosimme ja muutin pois asunnostamme toiselle paikkakunnalle. Tämänkin jälkeen mies lähetteli minulle usein tekstiviestejä ja kyseli kuulumisiani, viimein väsyin tähän niin, että kerroin, etten tahdo kuulla hänestä enää koskaan enempää. Minulle on myöhemmin selvinnyt, että todennäköisesti eromme syynä oli toinen nainen, mutta miehellä ei ollut selkärankaa myöntää tätä asiaa minulle, vaan hän mieluummin jätti minut ilman selitystä ja keittymään omissa liemissäni ja syyttelemään itseäni. Nyt olen jopa onnellinen siitä, että erosimme, sillä olen päässyt elämässäni eteen päin nopeammin kuin olisin päässyt hänen kanssaan. Olen myös uskaltanut ottaa sellaisia riskejä, joita hänen kanssaan en olisi ottanut."


