Turun hovioikeus on hylännyt 65-vuotiaan naisen syytteen taposta Pirkkalan paloittelusurmassa.
Käräjäoikeus oli aiemmin tuominnut naisen yhdeksän ja puolen vuoden vankeuteen taposta ja hautarauhan rikkomisesta.
Hovioikeus katsoi, että naisen syyllisyydestä henkirikokseen jäi varteenotettava epäily.
Se kuitenkin tuomitsi Satu Marianne Paasikosken kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen hautarauhan rikkomisesta.
Käräjäoikeudessa samoista teoista tuomittiin myös 42-vuotias Heikki Viljam Hjulgren kymmenen vuoden vankeuteen. Hänen osaltaan käräjätuomio jäi lainvoimaiseksi.
Mies ja nainen olivat olleet parisuhteessa. Nainen kertoi oikeudessa pelänneensä kumppaniaan.
MTV Uutiset julkaisee naisen nimen, koska se julkaistiin käräjäoikeuden tuomiosta uutisoidessa ja naisen maineen puhdistaminen ei onnistu tätä nimeämättä.
Mies kuristettiin kuoliaaksi vyöllä
Naisen asunnolla viime vuoden maaliskuussa tapahtuneen rikoksen uhri oli keski-ikäinen mies.
Mies pahoinpideltiin lyömällä, potkimalla ja iskemällä paistinpannulla päähän. Tajuton mies kuristettiin sen jälkeen kylpytakin vyöllä.
Ruumis kätkettiin asuntoon, josta poliisi löysi ruumiin asunnon kylpyhuoneesta vasta liki puoli vuotta myöhemmin.
Ruumista oli yritetty hävittää pakkaamalla ja siirtelemällä tätä parvekkeelle ja kellaritiloihin. Uhrilta oli leikattu jalat, joka oli piilotettu metsään.
Oikeus katsoi, että nainen osallistui hautarauhan rikkomiseen yrittämällä irrottaa uhrin pään sekä säilyttämällä ruumista asunnollaan ja siirtelemällä ruumista asuinkerrostalossa kellariin ja takaisin.
