Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Nainen ammuttiin oven läpi Lohjan Sammatissa – HS: Epäilty on toimitusjohtaja, joka on aiemmin ampunut seurustelukumppaniaan ja uhkaillut entistä alaistaan

Julkaistu 19.09.2018 12:22
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Nainen surmattiin oven läpi ampumalla noin viikko sitten Lohjan Sammatissa. Helsingin Sanomien mukaan poliisi epäilee ampujaksi paikallista toimitusjohtajaa, jolla on taustallaan useita rikoksia.

Aiemmin on kerrottu, että teosta epäiltynä vangittu on sammattilainen 45-vuotias mies. Poliisi on myös kertonut, että mies sekä 42-vuotias uhri tunsivat toisensa entuudestaan.

Helsingin Sanomien tietojen mukaan henkirikoksen uhrin puoliso on työskennellyt ampujaksi epäillyn miehen yrityksessä.

Lehti kirjoittaa myös, että miehellä on taustallaan rikostuomioita, joihin liittyy ampuma-ase.

Helsingin Sanomien mukaan mies oli vuonna 2012 mennyt entisen työntekijänsä kotiovelle aamuyöllä aseen kanssa ja ilmoittanut tulleensa hankkimaan elinkautisen vankeusrangaistuksen.

Vuonna 2010 mies oli puolestaan ampunut silloista seurustelukumppaniaan jalkaan, laittanut pistoolin tämän suuhun ja pahoinpidellyt vielä toisen naisen, Helsingin Sanomat kirjoittaa.

Poliisi tutkii viime tiistaina sattunutta ampumistapausta tappona, mutta myös tapon yrityksenä, sillä tapahtuma-aikaan paikalla oli myös uhrin kouluikäinen poika. Lisäksi poliisi tutkii tapaukseen liittyen ampuma-aserikosta. 

Rikos
Toimittajan kuva
Eetu Ruonakoski
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Perheenisä yllätettiin kesken unien Salossa, kidutettiin ja murhattiin – "Tätä oli suunniteltu"Hotellimurhasta epäillystä uutta tietoa: Löi poliisia turpaanTällaisista rikoksista Tampereen hotellimurhasta epäilty mies on aiemmin tuomittu Poikkeuksellisen pitkä tekoaika henkirikokselle: 58-vuotiasta miestä epäillään nelikymppisen naisen taposta TurussaMies ampui teloitustyylisesti raskaana olleen avovaimonsaKuusikymppiselle miehelle syyte Espoon miljonäärimurhasta

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 09:44
    Väkivaltarikokset

    Alexander, Hans ja Mike suunnittelivat palkkamurhaa Ahvenanmaalle – hovioikeudelta tuomio

  • 06:10
    Rahapelit

    Tokmannin myyjätär veikkasi 122 000 eurolla kaupan piikkiin

  • 05:00
    Rikospaikka

    Karmea puukotus pullonpalautusautomaatilla tallentui videolle

  • Eilen20:39
    Huijaukset

    Ahdistava muisto lähihistoriasta? Nyt siitäkin on tehty huijausviesti

  • Eilen18:57
    Aivoterveys

    Väkivaltarikoksia tehneiden aivoista paljastui jotain poikkeavaa