Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin tienasivat Katiska-oikeudenkäynnin päähenkilöt: Niko Ranta-ahon tulot pyöreä nolla, "Nacci" Tranbergin tulot moninkertaistuivat

1:34Verohallinto ei suosittele ihmisiä tulemaan tulevana veropäivänä verotoimistoon – Verotiedot saa selville kotoa käsin!Viime vuoden verotiedot tulivat julkisiksi tänään. Näin selvität kenen tahansa tulot!
Julkaistu 03.11.2020 10:28
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Verottajan tänään julkaisemien vuoden 2019 verotietojen perusteella Katiska-vyyhdin keskiössä olevat Niko Ranta-aho ja Janne ”Nacci” Tranberg tienasivat viime vuonna maltillisesti.

Ranta-aholla oli viime vuonna verotettavia tuloja pyöreät nolla euroa. Sinänsä ero ei ole valtava, sillä edellisen vuonna hän verottajan mukaan tienasi runsaat 5000 euroa pääomatuloja.

Tranbergilla puolestaan verotettavia tuloja oli kaikkiaan runsaat 44 000 euroa. Ne olivat kaikki ansiotuloja. Tarkka summa on  44 619 euroa. Tranbergillä ei ollut lainkaan pääomatuloja. Tranbergin tulojen muutos on merkittävä, sillä parina viime vuonna muun muassa ulkomailla viranomaisia pakoillut Tranberg on saanut vain joitain tuhansia euroja verotettavia tuloja.  

Lue myös: Tässä ovat Suomen 50 suurituloisinta, jotka eivät peittele tienestejään

Pääepäillyille vaaditaan maksimituomioita

Suomen suurimmaksi luonnehditun huumevyyhdin, eli niin sanotun Katiska-jutun viimeinen oikeusistunto pidettiin lokakuun 1. päivä Helsingin käräjäoikeudessa.

Syyttäjä vaatii pääsyytetyille, mukaan lukien Ranta-aho ja Tranberg, 13 vuoden vankeusrangaistusta. Yhdeksän kuukautta kestäneen oikeudenkäynnin tuomioita saadaan odottaa ensi vuoden alkupuolelle saakka.

Syytteiden mukaan Ranta-aho ja Tranberg olivat Espanjasta käsin toimineen, huumeita Suomeen myytäväksi toimittaneen huumeliigan johtajia. Syyttäjän mukaan kyse oli ammattimaisesti toimineesta järjestäytyneestä rikollisryhmästä. Rikosnimikkeinä on muun muassa törkeitä huumausainerikoksia. Tranberg on kiistänyt kaikki syytteet, Ranta-aho pääosin myöntänyt.

Lue myös: Tulolistan kakkonen Jorma Takanen tienasi viime vuonna yli 17 miljoonaa euroa: "Kaikki tulee työtä tekemällä – harvemmin se on kuin lottovoitto"

Lukuisia muita epäiltyjä

Kaikkiaan jutussa on 52 syytettyä. Mukana on muun muassa Ranta-ahon sisko. Niin ikään syytetyn penkillä on istunut muun muassa Ranta-ahon entinen kumppani, fitnessmalli Sofia Belórf, Tranbergin entinen vaimo Hanna Hertell ja viihdetähti Samu Haber. 

Mainittuja naisia epäillään kaikkia rahanpesuun liittyvistä rikoksista ja he kiistävät syytteet. Samu Haber on taas syyttessä kokaiinin ostamisesta. Hän myöntää käyttäneensä pienen määrän kokaiinia.

Belorfilla oli viime vuoden verotietojen perusteella 19 514 euron ansiotulot. Ranta-ahon siskon henkilökohtaiset tulot olivat vain joitain tuhansia euroja, mutta hänen liiketoiminnallaan tuloja voi olla enemmän.

Julkisuudessa tunnettujen syytettyjen osalta Haberin tulot nousevat selvästi ylitse muiden. Samu Haber tienasi verottajan tietojen mukaan viime vuonna lähes 126 000 euroa ansiotuloja ja runsaat 249 000 euroa pääomatuloja.

Epäiltyjen puolustuksella kovat tulot

Epäillyillä on puolustuksenaan joukko nimekkäitä juristeja. Heistä moni teki viime vuonna myös merkittävän tilin työllään. Esimerkiksi Ranta-ahon sisarta puolustanut Riitta Leppiniemi tienasi viime vuonna yli 103 000 euron ansiotulot ja Belórfia puolustanut Paul Perovuo taas runsaat 72 000 euron ansiotulot.

Tranbergin asianajaja Jarkko Tuutille oli merkitty viime vuodelta pelkästään runsaan 38 500 euron pääomatulot ja Ranta-ahon asianajaja Hannu Kaitaluomalle yhteensä runsaan 90 000 euron vuositulot, jotka koostuivat sekä ansio- että pääomatuloista.

Lisää aiheesta:

Immu, Nacci, Ranta-aho ja Aarnio – tällaiset tulot oli tunnetuilla rikollisillaNiko Ranta-aho 300 euroa ja Janne "Nacci" Tranberg 13 000 euroa – tällaisia olivat tunnettujen rikollisten ansiotHuumekauppias Niko Ranta-ahon kelkka kääntyi kiistosta vuolaisiin tunnustuksiin – näin ennätyksellisen Katiska-rikossaagan puinti jatkuuNiko Ranta-ahon ja Sofia Belórfin kodista löytyi setelinlaskukone ja timantteja – näin huumeliigan johtamisesta epäilty mies selitteli luksuselämäänsä kuulusteluissa:  "Palkkatuloja"Ranta-aho halusi tavata Belórfia, oikeus tyrmäsi pyynnön – näin Suomen suurimman huumeoikeudenkäynnin käsittely on edennytNäin virkavaltaa Espanjassa pakoillut ex-Cannonball-pomo Janne "Nacci" Tranberg tienasi – myös rikoskumppaniksi epäillyn liikemies Niko Ranta-ahon tulot jäivät pieniksi
VerotKatiska-vyyhtiRikosepäilytNiko Ranta-ahoTalous

Tuoreimmat aiheesta

Verot
  • 12:11
    Kunnat

    Kuntaliitto: Erot kuntien veroprosenteissa kasvamassa ennennäkemättömiksi

  • Eilen06:29
    Autot

    Matkailuautojen yli kuusinkertainen verokorotus tyrmistyttää

  • ma06:00
    Asian ytimessä.doc

    Pohjoiskorealaisten rötökset Suomessa jatkuivat ison karkotuksen jälkeen – käsikähmä viranomaisten kanssa vei putkaan

  • 5.9.18:52
    Iso-Britannia

    Britannian varapääministeri eroaa – taustalla skandaali

  • 4.9.14:27
    Ruotsi

    Ruotsi puolittaa ruoan arvonlisäveronsa – ero Suomeen huomattava