Puolustusvoimissa on tällä hetkellä vain kolme sairaana olevaa varusmiestä, joilla on todettu koronatartunta.
Viimeisin tartunta todettiin eilen Kajaanissa, kun lomakuljetuksella palannut varusmies sairastui maanantai-aamuna varuskunnassa.
– Hänellä oli lievää lämpöä sekä maku- ja hajuaistin menetys. Varusmiehestä otettiin heti näyte, joka todettiin jo aamupäivällä covid19-tartunnaksi, kertoo lääkintäeverstiluutnantti Jari Autti, joka on Sotilaslääketieteenkeskuksen kenttälääkinnän palveluyksikön johtaja.
Varusmies ehti kuitenkin altistaa ennätyksellisen määrän lomakuljetuksessa ja omassa tuvassa olleita varusmiehiä. Erityksessä on kaikkiaan 44 altistunutta, jotka ovat eristetty omiin ryhmissään Kainuun prikaatissa.
Kaiken kaikkiaan puolustusvoimissa on ollut eristettynä epidemian aikana runsaat sata henkeä.
Vain kaksi varuskunnan sisäistä tartuntaa
Autti kertoo, että puolustusvoimissa on vain kaksi tartuntaa, jotka tapahtuivat Upinniemessä epidemian alkuvaiheessa.
– 18 varusmiestä altistui, kun lomalta palannut varusmies palasi yksikköönsä Upinniemeen. Hän ehti tartuttaa kaksi varusmiestä, toteaa Autti.
Puolustusvoimissa on varmistettu yhteensä 30 tartuntaa, joista 13 varusmiehillä ja 15 henkilökunnalla. Parantuneita on jo 21. Sairaana on siis kolme varusmiestä ja kuusi henkilökuntaan kuuluvaa.
Autti kiitteleekin varusmiehiä, jotka ovat ottaneet hygienian ja muuttuneet lomakäytännöt.Varusmiehet on jaettu kolmeen ryhmään, jotka ovat eristyksissä toisistaan ja lomat on porrastettu kahden viikon jaksoihin. Yksikään varusmies ei ole tarvinnut koronan vuoksi sairaalahoitoa.
