Joulun lahjapaperit ja hautakynttilät kuuluvat sekajätteeseen, jota syntyy Suomessa yhä liikaa. Jätteenkierrätyksen asiantuntijat antoivat MTV:n Viiden jälkeen -ohjelmassa täsmävinkit joulunajan roskienlajitteluun.
Ympäristöasiantuntija Minna Partti Helsingin seudun ympäristöpalvelusta muistuttaa, että lahjapapereita ei pidä laittaa paperinkeräykseen.
– Perinteinen joululahjapaperi ei ole kierrätyskelpoista, vaan kuuluu sekajätteeseen tai poltettavaan jätteeseen eli se menee energiaksi, Partti sanoi.
– Jätettä ei lahjoista tarvitse edes syntyä, jos ostetaan lahjaksi elämyksiä ja palveluita. Lahjapaperista pääsee eroon käyttämällä lahjapusseja, jotka voi säästää seuraavaan vuoteen. Lajittelun ei tarvitse olla vaikeaa.
Kinkun rasva pitää hyydyttää ennen hävitystä
Kynttilöiden kohdalla oikea jäteastia riippuu kynttilän laadusta.
– Kertakäyttöiset hautakynttilät ovat sekajätettä. Vaikka niissä olisi lasia tai muovia, ei niitä pidä silti laittaa lasi- tai muovikeräykseen. Metallinen hattu niistä kannattaa tosin irrottaa erikseen metallikeräykseen, Partti sanoo.
Ledikynttilät puolestaan kuuluvat sähkölaitekeräykseen.
– Ledikynttilät ovat sähkölaitteita ja ne voi jättää muun muassa kauppoihin, jotka myyvät sähkölaitteita, sillä niissä on vastaanottovelvollisuus.
