Löydätkö kerta toisensa jälkeen vehreänä ostamasi huonekasvit hetken päässä nuutuneina olohuoneen nurkasta? Puutarhaneuvos Arno Kasvi neuvoo, miten päivität huonekasvisi kevään korvilla uuteen kukoistukseen.
Arno Kasvi kehottaa suhtautumaan huonekasvien hoitotoimenpiteisiin maltillisesti. Toisin kuin moni luulee, kasvit eivät automaattisesti tarvitse kevään tullen täyttä multien vaihtoa.
− Usein pelkkä pintamullan vaihto riittää, Kasvi toteaa.
Huonoon kuntoon päässeet huonekasvit tulee käydä varovasti läpi.
− Pyyhi lehdistä pölyt. Huonot lehdet voi leikata kokonaan pois, mutta toimi maltillisesti. Ainoastaan limoviikunat ovat niin sitkeitä, että ne kestävät leikkaamista reippaammallakin kädellä.
− Toisinaan voi olla myös tarpeen siirtää kasvi varovasti suurempaan ruukkuun.
Mikäli kasvi on päässyt pölyttymään kunnolla, se kannattaa kantaa suoraan suihkun puolelle.
− Kun ficus tai muu kovempilehtinen kasvi viedään kylpyhuoneeseen pölypesuun, laita ruukku muovipussiin, sido tyvestä narulla pussi runkoon kiinni ja kaada koko kasvi makuuasentoon lattialle.
− Mikäli lehdet ovat kovasti lian peitossa, sekoita tiskiainetta pesuvadin veteen ja puhdista lehdet varovasti pehmeällä harjalla. Muuten haalea vesisuihku potilasta käännelleen, lehdistöä samalla lempeästi suihkuttaen, riittää, Kasvi neuvoo.
