Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näillä Helsingin alueilla palovaroittimen unohtaminen on kohtalokkainta – osaan kaupunkia palokunta ei ehtinyt kertaakaan tavoiteajassa

Kartassa alueet, jonne pelastuslaitos ei ehdi vaaditussa ajassa on merkitty tummemmalla punaisella. Ruudussa oleva numero kertoo sen osuuden kerroista, joissa ensimmäinen pelastusyksikkö oli paikalla vaaditussa ajassa.
Kartassa alueet, jonne pelastuslaitos ei ehdi vaaditussa ajassa on merkitty tummemmalla punaisella. Ruudussa oleva numero kertoo sen osuuden kerroista, joissa ensimmäinen pelastusyksikkö oli paikalla vaaditussa ajassa.
Julkaistu 07.05.2019 06:27
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Jopa pääkaupunkiseudulla on merkittäviä alueita, johon pelastuslaitos ei ehdi vaaditussa ajassa, selviää aluehallintoviraston tiedoista.

Maanantaina uutisoitiin, että Etelä-Suomen aluehallintovirasto asetti Helsingin kaupungille jopa 20 miljoonan euron uhkasakon.

Uhkasakko liittyy Helsingin alueen pelastustoiminnan tasoon, josta aluehallintovirasto on löytänyt huomattavia epäkohtia.

Riskialueita myös kantakaupungissa

Mainitut huomattavat epäkohdat koskevat aluehallintoviraston mukaan ensimmäisen pelastusyksikön toimintavalmiusaikaa ja pelastustoiminnan palvelutason mitoitusta paikallisten tarpeiden ja onnettomuusuhkien mukaisesti.

Viranomaisen julkaiseman karttaruudukon perusteella puutteet pelastustoiminnassa koskevat erityisesti Pohjois- ja Koillis-Helsinkiä.

Aluehallintoviraston julkaisemassa kartassa on merkitty tummemmalla punaisella ne ruudut, joihin valtaosa ensimmäisistä pelastusyksiköistä ei ehtinyt kiireellisissä tehtävissä tavoiteajassa vuonna 2017.

Myös Vuosaaren ja Kehä I:n alueella sekä Lauttasaaren suunnalla rajat paukkuvat. Pelastuslaitoksella on ongelmia ehtiä vaaditussa ajassa kaupungin laita-alueiden lisäksi esimerkiksi Kalasatamaan, Pasilaan, Laaksoon ja Marjaniemeen.

Tilanne korjattava vuoteen 2023 mennessä

Tieto puutteista ei ole uusi. Etelä-Suomen aluehallintovirasto antoi asiasta korjausmääräyksen jo tammikuussa 2016 ja velvoitti korjaamaan pelastustoiminnan palvelutason lain vaatimalle tasolle vuoden 2017 alkuun mennessä.

Nyt alueen pelastustoimella on aikaa saattaa palvelutaso pelastuslain vaatimalle tasolle vuoteen 2023 mennessä vuosittaisilla tarkistuspisteillä.

Pelastustoimi saa kuitenkin päättää, miten ja missä järjestyksessä se saattaa palvelutasonsa kuntoon. Jos puutteita ei korjata, lämäisee aluehallintovirasto kaupungille mainitun enintään 20 miljoonan euron uhkasakon.


Lisää aiheesta:

Onnettomuuden uhrit joutuvat odottamaan apua liian kauan näillä alueilla – avi moittii huomattavista puutteistaVantaan ja Keravan pelastustehtävissä liian vähän väkeä – hyvinvointialue taipui uhkasakon allaVantaan ja Keravan hyvinvointialueella pelastustehtävissä liian vähän väkeä – avilta uhkasakkoVantaalla ja Keravalla apu saapuu liian hitaasti onnettomuuspaikalle – avilta ukaasiAluehallintovirastolta Helsingin kaupungille 20 miljoonan uhkasakko – pelastustoimissa epäkohtiaHelsingin kaupungille jopa 20 miljoonan euron uhkasakko – pelastustoimen tasossa epäkohtia
PelastuslaitosTulipalotHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pelastuslaitos
  • 08:49
    Kalajoki

    Kolme nuorta hukkui Kalajoella, pelastustoiminnasta löytyi puutteita

  • ke10:41
    Vammaiset

    Asiattomat viestit hätänumeroon räjähtivät käsiin

  • ma23:30
    Onnettomuudet

    Bensiiniin sekoittui vettä seinäjokisella ABC:llä – tankilla käyneitä pyydetään ottamaan yhteyttä

  • 7.12.23:24
    Tulipalot

    Hakan kotikentän päätykatsomo Valkeakoskella tuhoutui tulipalossa

  • 7.12.19:35
    Tulipalot

    Yksi kuollut rivitaloasunnon palossa Varkaudessa