Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naamioituneet kannattajat maalasivat euro-ottelun tulimereksi – rajua jälkipuintia: "Luulin, että saksalaiset ovat järkevää kansaa"

1:04Malmön isännöimä euro-ottelu muuttui kaaokseksi – soihtuja ja raketteja heitelleet Union Berlin -fanit keskeyttivät ottelunMalmön isännöimä euro-ottelu muuttui täydelliseksi kaaokseksi.
Julkaistu 07.10.2022 10:20
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

J_Hultin

Malmö FF:n ja Union Berlinin välinen Eurooppa-liigan ottelu oli seisahduksissa puolen tunnin ajan, kun katsomosta ammuttiin raketteja kentälle. MMF:n valmentaja lataa nyt painokkaita näkemyksiä välikohtauksesta.

Ottelun toinen jakso oli alkanut, kun Union Berlinin kannattajakatsomosta ammuttiin raketteja kentälle. Erotuomari keskeytti pelin puolen tunnin ajaksi. Useat Berliinin kannattaja käyttivät naamiota ottelun aikana. Malmön päävalmentaja Åge Hareide uskoo, että keskeytys käänsi ottelun vajaamiehisenä pelanneille vieraille.

– He saivat selvän edun. He pystyivät lepäämään. Uefan on tarkasteltava asiaa. Tämä on inhottavaa jalkapallolle. Tekijät pilaavat muiden kannattajien, pelaajien, ja valmentajien ottelun, Hareide kertoi järkyttyneenä lehdistötilaisuudessa.

Malmön isännöimä ottelu sai kaaosmaisia piirteitä. Katso pääkuvan videolta, miltä stadionilla näytti välikohtauksen myötä.

16.1.1015718202
Poliisi tutkii nyt tapahtumia.IMAGO/Matthias Koch/ All Over Press

Useat Malmön pelaajat väittävät, että välikohtaus oli suunniteltu, jotta Union Berlin saisi edun ottelun aikana itselleen, kertoo Aftonbladet.

– Luulen niin, he ovat fiksuja. Se hyödytti heitä ja pilasi meidän tempomme, sanoi Martin Olsson.

– Tässä kohtaa asiat menevät pieleen. Kannattajakulttuuri on fantastista, mutta kun se menee näin pitkälle, se ei ole ok, Isaac Kiese Thelin jatkoi.

LUE MYÖS: Perparim Hetemaj räjäytti helsinkiläisyleisön riemuun – HJK:n rynnistys ei riittänyt voittoon

Poliisi tutkii Aftonbladetin mukaan tässä vaiheessa neljää rikosta tapaukseen liittyen. Poliisin mukaan ainakin yksi katsoja loukkaantui, kun hän joutui tönäistyksi. Lisäksi rikosnimikkeitä ovat ainakin järjestystä koskevan lain rikkominen, ilkivalta, ja räjähderikos. 

Päävalmentaja Hareide ei halua spekuloida enempää sillä, oliko teko saksalaisfanien tempaus suunniteltu kuinka hyvin ennakkoon. Hän nosti esiin Indonesian hiljattain tapahtuneen tragedian.

– Tällaista tapahtuu vain muutama päivä Indonesian jälkeen. Luulin, että saksalaiset ovat järkevää kansaa, Hareide paalutti.

Ottelu päättyi lopulta Union Berlinin vierasvoittoon. Sheraldo Becker iski voittomaalin 68. minuutilla. 

LUE MYÖS: Kaaos Ruotsissa! Fanit paukuttelivat raketteja katsomossa – Eurooppa-liigan ottelu keskeytettiin

Lisää aiheesta:

Ministeri jyrähti huippuottelun sekoilusta – poliisille kritiikkiäTäysi skandaali Norjassa – jalkapallo-ottelu jouduttiin keskeyttämään neljä kertaaStadion pimeni täysin: seura selitteli käsittämätöntä tempaustaan – syyttäjä aloitti tutkinnanRaju joukkotappelu puhkesi jalkapallo-ottelussa – "Eivät välittäneet, että siellä oli vanhuksia ja lapsia"Katsomo tuhannen päreiksi, kahdeksan pidätetty – Tanskan liigan derbyssä täysi kaaosKuvat: Ruotsin futishyökkääjä paljastui 17-vuotiaaksi nuorukaiseksi
Eurooppa-liigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Eurooppa-liiga
  • 6.11.21:36
    Konferenssiliiga

    KuPSille huima eurovoitto! Jättisumma tilille

  • 2.10.21:49
    Konferenssiliiga

    KuPSille yli 250 000 euron pettymys – Tampereella karu näky

  • 2.10.19:34
    Konferenssiliiga

    Raaka paljastus KuPSin Tampereen euro-otteluista

  • 29.8.15:20
    Konferenssiliiga

    KuPS lähtee Valioliiga-seuran käsittelyyn – tässä Konferenssiliigan vastustajat

  • 28.8.20:25
    KuPS

    KuPS tyrmättiin tylysti – Konferenssiliiga kutsuu