Myyriä runsaasti koko Suomessa
Lähes kaikkialla Suomessa on kuluvana syksynä runsaasti myyriä. Tämä on poikkeuksellista, sillä yleensä myyräkannat eivät vaihtele samassa rytmissä koko maassa, toteaa Metsäntutkimuslaitoksen professori Heikki Henttonen.
Myyrien runsaus merkitsee lisääntynyttä tuhoriskiä metsätaimikoissa ja puutarhoissa. Mittava metsämyyräkanta lisää myös myyräkuumetartuntojen riskiä.
Myyrien määrä alkoi kasvaa voimakkaasti kesällä 2001 lähes koko Etelä-Suomessa sekä pohjoisimmassa Lapissa. Etelässä metsämyyriä oli paljon, ja peltomyyrienkin määrä kasvoi monin paikoin.
Myös myyrien talvehtiminen onnistui viime talvena hyvin. Kesän 2002 aikana myyräkannat ovat edelleen kasvaneet tai pysyneet voimissaan näillä alueilla. Lisäksi myyrien määrä on kesän aikana runsastunut Etelä-Lapissa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa.
Myyriä onkin tänä syksynä runsaasti koko maassa, joskin eri lajien välisissä suhteissa ja eläinten määrissä on alueellisia eroja.
Myyrätuhoriski talvella
.
Tulevana talvena myyrätuhojen riski on suuri, varoittaa Metsäntutkimuslaitos. Tämä merkitsee, että ainakin arvokkaimmat puut ja viljelmät kannattaa suojata myyriä vastaan.
Taimisuojia ehtii vielä asettaa. Talvemmallakin voi viime hetken tuhontorjuntakeinona käyttää myrkkysyöttejä, joita sirotellaan hangella näkyviin myyrien hengitysreikiin. Syöttejä kannatta käyttää, jos myyrien reikiä on runsaasti keskellä parasta koivutaimikkoa.
Pahin taimituholainen on peltomyyrä. Juuristotuhoja aiheuttavan vesimyyrän kannat eivät ole tänä syksynä runsaita kuin paikallisesti.
Myyräkuumeen aikaa ovat loppusyksy ja alkutalvi, jolloin metsämyyrät tunkeutuvat ulkorakennuksiin. Metsämyyrien virtsassaan erittämä Puumala-virus tarttuu ihmiseen hengitysteitse pölytartuntana.
Suomessa on vuosittain noin 1000 myyräkuumetapausta. Kun metsämyyriä on paljon laajoilla alueilla, tartuntojen määrä voi kuitenkin nousta yli 2000:een.
(MTV3-STT)
Uusimmat
-
11:45
Meghanin sisarpuoli sanoi suorat sanat kohuhaastattelusta – syyttää herttuattaren valehdelleen Oprahille useamman kerran
-
11:40
THL: Suomessa on todettu 588 uutta koronavirustartuntaa
-
11:36
Jokereiden amerikkalaistähden silmät avautuivat Suomessa – tiedostaa helsinkiläisseuran poliittiset jännitteet: "Valehtelisin, jos sanoisin, että sitä ei mietitä"
-
11:33
HS: THL suosittelee ulkonaliikkumiskieltoa – tällaisia rajoituksia on mahdollisesti tulossa
-
11:17
Puolustusvoimien autot ja linja-auto mukana usean ajoneuvon onnettomuudessa Hollolassa – pelastuslaitos kertoo tilanteesta MTV:lle
-
11:05
Sputnik-rokotteen valmistajat peräävät Euroopan lääkeviraston edustajalta anteeksipyyntöä – taustalla rokotteen vertaaminen "venäläiseen rulettiin"
-
11:04
Tutkijat varoittavat: Yksi ihmiskunnan tappavimmista taudeista uhkaa tehdä paluun
-
10:58
MTV seuraa liikennetilannetta: Poliisi pyytää autoilijoita välttämään Hollolan onnettomuuspaikkaa – osallisia viety tarkistettavaksi sairaalaan
-
10:49
MTV seuraa koronan etenemistä: 63 000 koronatartunnan raja rikki Suomessa
-
10:43
HIFK nappasi keskikentälleen kiintoisan suomalaispelintekijän
-
10:40
Laulaja Janna julkaisi näyttävän bikinikuvan, jonka jälkeen somessa alkoi tulla ala-arvoisia kommentteja – "Huomaa kyllä, että olet saanut lapsen"
-
10:37
Tapahtumateollisuus jätti oikeuskanslerille kantelun eduskunnan toiminnasta – pyytää tutkimaan, onko alaa kohdeltu perustuslain vastaiseksi
-
10:23
Mies tunsi olonsa hyväksi ja nousi rattiin Espoossa – sitten sokerit romahtivat ja kolarointi alkoi: Oikeus antoi rangaistuksen
-
10:21
Valioliigan uusi tähtivalmentaja kirjoitti historiaa – suurseurat toisensa perään helisemässä: "Se tuo tunnetta ja kasvattaa itseluottamustamme"
-
10:11
Keski-ikäinen mies löytyi kuolleena palaneesta rivitalosta Hartolassa – 28-vuotiasta epäillään murhasta
-
10:07
Ranskassa ja Hollannissa ulkona saa liikkua vain lupalapulla – näin liikkumisrajoituksia on toteutettu muualla Euroopassa
-
10:05
Ilmatieteen laitos: Ulkoilman siitepölypitoisuudella ja koronan tartuntatiheydellä on yhteys
-
09:58
Irlantilaispapin saarnaan yllätyskäänne: Kaiuttimista alkoi tulvia vihaista räppiä – "Toivon, että verenpaineenne eivät nousseet"
-
09:54
THL: Kansallinen rokotusohjelma puutiaisaivotulehdusta vastaan laajenee Kirkkonummelle ja Sipooseen
-
09:47
50 kilometrin voittajaksi nostettu norjalainen on valmis luovuttamaan mitalinsa Johannes Kläbolle – tyly arvio Aleksandr Bolshunovista: ”Hän on pelottava”
-
Lataa lisää