Suomea moukaroi tänään talvimyrsky, kun voimakas matalapaine toi Ruotsin puolelta mukanaan myrskysäätä, vettä ja lumisadetta.
Ilmatieteen laitoksen mukaan tuuli on torstaina voimakasta ja puuskaista. Tuulivaroituksia on annettu monin paikoin ja esimerkiksi maan keskiosissa tuuli voi olla vaarallisen voimakasta.
Koillismaalla ja Etelä-Lapissa sataa Ilmatieteen laitoksen mukaan tänään runsaasti lunta. Illasta alkaen räntä- tai lumikuuroja tulee myös muualla maassa.
Esimerkiksi Kainuun ja Rovaniemen seudulle on annettu varoitus erittäin huonosta ajokelistä.
MTV Uutiset seurasi myrskyn etenemistä tässä artikkelissa. Kerro toimitukselle, jos todistit myrskytuhoja, tai otit niistä kuvan tai videon! Sähköposti: uutiset@mtv.fi, WhatsApp: 040 578 5504.
Mediahub
21.35: Seuranta päättyy.
18:47: Liisa-myrskyn katkomia sähköjä on saatu laajalti palautettua. Energiateollisuuden sähkökatkokartan mukaan sähköttä oli hieman ennen kello 18:aa runsaat 43 500 asiakasta.
Sähkökatkoja oli liki 160 kunnassa ja yhteensä 26 yhtiöllä.
Eniten sähkökatkoja on Keski-Suomessa ja Pohjois-Savossa.
Liisa on liikkumassa Etelä-Savon, Pohjois-Savon ja Kainuun alueella. Merialueilla kovimmat tuulet puhkuvat Perämerellä ja itäisellä Suomenlahdella.
14:31: Länsi-Suomessa on ollut erityisen runsaita sateita.
Lähes 77 000 taloutta on ilman sähköä, selviää .
