Uskoisitko? Heinäkuussakin oli pakkasta Suomessa – Lapissa satoi eniten ja vähiten

5:43imgPekka Pouta antaa vinkit selibaattihelteen rikkojille – kuukausiennuste julki
Julkaistu 01.08.2025 12:43
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

@Auramies

Moni muistelee päättyvää heinäkuuta uskomattomasta helleputkesta. Tilastot kuitenkin paljastavat, että kuukauden aikana käytiin myös pakkasen puolella.

Ilmatieteen laitoksen mukaan heinäkuun alin lämpötila, 1,3 astetta pakkasta, mitattiin Sallan kirkonkylällä 6. heinäkuuta. Kuukauden ja toistaiseksi vuoden ylin lämpötila, 32,6, mitattiin puolestaan Oulun lentoasemalla kuun viimeisenä päivänä 31. heinäkuuta.

Vielä 10. päivään asti heinäkuu oli tavanomaista viileämpi, mutta 11. heinäkuuta alkoi kuukauden loppuun jatkunut helleputki jossain päin Suomea. Ylitornion Meltosjärvellä hellettä (25,1 tai enemmän) oli koko tämän ajan. 21 päivän helleputki on Lapin mittaushistorian pisin. Tilastoja on vuodesta 1961 lähtien.

Maan etelä- ja keskiosassa suurella osalla havaintoasemista oli heinäkuun 12. päivästä eteenpäin 20 päivän helleputki, Ilmatieteen laitos kertoo. Maan ylin lämpötila ylitti 30 astetta heinäkuun 12. päivästä kuun loppuun. 20 päivän putki murskasi aiemman ennätyksen, 13 päivän putken vuodelta 1972.

Ennätyksellinen helleputki jatkui elokuussa. Ylitornion Meltosjärven havaintoasemalla mitattiin tänään 30,1 astetta, kertoo Ilmatieteen laitos. Yli 30 asteen päiviä on ollut nyt 21 päivää putkeen.

Yhteensä heinäkuun hellepäivien määrä (23) ylitti keskiarvon seitsemällä päivällä.

Heinäkuu oli keskilämpötiloiltaan jopa poikkeuksellisen lämmin Suomen keskiosissa. Kuukauden keskilämpötila oli maan pohjoisosassa 14–19 astetta, muualla maassa keskilämpötila oli noin 18–21 astetta.

– Ilmastonmuutoksen edetessä poikkeuksellisen tukalat hellejaksot voimistuvat. Niitä esiintyy aiempaa useammin, ne ovat ankarampia ja kestävät kauemmin. Hellevaroituksilla ja -varautumisella pyritään vähentämään haitallisia vaikutuksia erityisesti ikääntyneen väestön sekä muiden helteille haavoittuvien ryhmien terveydentilaan, kertoo ryhmäpäällikkö Heikki Tuomenvirta Ilmatieteen laitokselta.

Heinäkuun sademäärissä oli suuria vaihteluja eri puolilla Suomea. Maan etelä- ja länsiosassa sademäärät olivat tavanomaisia tai tavanomaista suurempia. Pirkanmaalta Kainuuseen satoi tavanomaista vähemmän, paikoin jopa harvinaisen tai poikkeuksellisen vähän.

Lapissa satoi eniten ja vähiten: Inarin Raja-Joosepin Kontiojärven havaintoasemalla 129,2 millimetriä ja Tornion Kaakkurissa 12,5 millimetriä.

Täydennetty tiedolla helleputken jatkumisesta kello 14.56.

Tuoreimmat aiheesta

Sää