Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Murtomiehet tunkeutuivat taloon ja pahoinpitelivät asukkaan pahoin sorkkaraudalla – kaksi vangittu törkeistä rikoksista

Pohjanmaan poliisi on vanginnut kaksi miestä epäiltynä ainakin törkeästä ryöstön yrityksestä ja törkeästä kotirauhanrikkomisesta. Kuvituskuva.
Pohjanmaan poliisi on vanginnut kaksi miestä epäiltynä ainakin törkeästä ryöstön yrityksestä ja törkeästä kotirauhanrikkomisesta. Kuvituskuva.Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 19.02.2020 12:10
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Perhossa viiteen eri rakennukseen murtauduttiin tai tunkeuduttiin parin päivän aikana helmikuun alkupuolella. Yksi tapauksista johti vakavaan pahoinpitelyyn.

Pohjanmaan poliisilaitoksen tiedotteessa kerrotaan, että kaikki murrot tai tunkeutumiset tapahtuivat 8.–10. helmikuuta välisenä aikana ja rakennuksista oli varastettu muutamia työkaluja ja muuta suhteellisen vähäarvoista pientavaraa. Osa rakennuksista oli asumattomia ja osa asuttuja.

Pienet rötökset muuttuivat kuitenkin huomattavasti vakavammiksi, kun yhdessä talossa asukkaat olivat olleet kotona murtomiesten iskiessä. Tämä johti siihen, että yhtä henkilöä oli pahoinpidelty sorkkaraudalla ja hän oli saanut vakavia vammoja.

Tästä tapauksesta on poliisin mukaan kirjattu rikosilmoitus törkeästä ryöstön yrityksestä ja törkeästä kotirauhanrikkomisesta. Poliisi on vanginnut tapauksen johdosta kaksi 1980-luvulla syntynyttä miestä. Heidän osuuttaan muihin varkauksiin tutkitaan.

Lisää aiheesta:

Nokian huoltoasemamurtojen mysteeri ratkesi nopeasti yleisövihjeen jälkeen – asialla kaverijoukko, josta lähes kaikki ovat alle 15-vuotiaitaPoliisi tutkii Kuopiossa törkeää kotirauhan rikkomista ja pahoinpitelyä – Miksi sekava saunatunkeutuja jätti jälkeensä kaasupullon?
Asukkaat nukkuivat kaikessa rauhassa, kun murtomies tunkeutui omakotitaloihin – jäi lopulta kiinni kesken murtokeikan
Miehet tunkeutuivat asuntoon Pieksämäellä – saivat pesäpallomailasta
Murtovarkaat tunkeutuivat 80-vuotiaan kotiin ja ryöstivät törkeästi Hartolassa – ikämies onnistui telomaan yhden ryöstäjistä sairaalakuntoon
170 000 euron koruvarkaus päättyi nokkakolariin – Paraisten murtokeikan jättisaaliista jäi osa kateisiin
PoliisiPohjanmaaRikosepäilytPahoinpitelyVarkaudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • 16:40
    Jyväskylä

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden