Aunnon muutostöitä tehtäessä kannattaa olla tarkkana vakuutusasioiden kanssa. Useimmat kotivakuutukset rajaavat korvauspiirin ulkopuolelle asennusvirheistä ja rakennusvirheistä johtuvat vahingot.
Vakuutusyhtiö If kertoi viime viikolla, että korona-aika on innostanut suomalaisia remontoimaan kotejaan. Yhtiö kehotti varmistamaan, että remontin toteuttajaksi palkatulla urakoitsijalla on voimassa oleva vakuutus.
– Sähkö- ja putkitöissä tulee aina käyttää ammattilaista. Silloin myös vastuu virheistä ja mahdollisista vahingoista on urakoitsijalla. Jälkikäteen paljastuvia, työ- tai asennusvirheistä johtuvia vahinkoja ei korvata kotivakuutuksesta, omakotitalovakuutusten tuotepäällikkö Laura Utunen kertoi Ifin tiedotteessa.
Myös FINE Vakuutus- ja rahoitusneuvonnan jaostopäällikkö Tuomas Siirala kertoo, että kotivakuutuksessa on useimmiten rajattu asennusvirheistä ja rakennusvirheistä johtuvat vahingot kokonaan korvauspiirin ulkopuolelle.
– Asennusvirhe on yleinen rajoitus. Putkitöissä ja sähköasennustöissäkin tämä voi olla iso juttu. Voi esimerkiksi paljastua, että liitos on väärin tehty ja se on koko ajan vuotanut rakenteisiin. Silloin kotivakuutus ei pääsääntöisesti korvaa, Siirala kertoo.
Sellaisessa tilanteessa korvausvastuu on asennuksen tehneellä urakoitsijalla. Siiralan mukaan alkaa olla nykyään tapana, että urakoitsijat laittavat ainakin isompien töiden kilpailutusten kohdalla tarjoustensa mukaan todistuksen voimassa olevasta vastuuvakuutuksesta.
– Vakuutuksien laajuus ja se, mitä ne kattavat, vaihtelee jonkin verran. Suosittaisin katsomaan, että tekijä tunnetaan ammattitaitoisena ja vakaavaraisena. Vastuuvakuutuksen voimassaolo on kuitenkin myös hyvä varmistaa.