Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muilta jäsenmailta ei heru ymmärrystä EU:n rahapaketin etenemisen estäneille Unkarille ja Puolalle

Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 17.11.2020 20:34

MTV UUTISET–STT

Euroopan unioni on tällä hetkellä poikkeuksellisen monimutkaisessa ja vaikeassa tilanteessa, arvioi eurooppaministeri Tytti Tuppurainen (sd.).

EU:n monivuotisen budjetin ja 750 miljardin euron elpymispaketin hyväksyminen on tyssännyt esteeseen, sillä Unkari ja Puola eivät ole antaneet yksimielisyyttä vaativalle hyväksynnälle tukeaan.

Kokonaisuus on hyväksyttävä sekä jäsenmaita edustavassa neuvostossa että EU-parlamentissa ennen kuin EU-maat voivat saada käyttöönsä tuiki tärkeät varat koronapandemian aiheuttamasta talouskriisistä toipumiseen.

Unkari ja Puola vastustavat kokonaisuuteen kuuluvaa oikeusvaltiomekanismia, joka kytkee EU-tukien käytön oikeusvaltioperiaatteen noudattamiseen. Oikeusvaltiomekanismista pystytään päättämään jäsenmaiden määräenemmistöllä, mutta budjettipäätöksiin tarvitaan yksimielisyyttä.

Tuppurainen kertoo, että tämänpäiväisessä eurooppaministerien kokouksessa muut jäsenmaat olivat yhtenä rintamana puolustamassa kokonaisuutta kaikkine osineen. Ymmärrystä Unkarin ja Puolan vaatimuksille ei löytynyt.

– Valokeila osoittaa nyt Unkariin ja Puolaan. Me odotamme heiltä ymmärrystä sille, että tämä on yksi kokonaisuus, jossa oikeusvaltiomekanismi on oleellinen ja tärkeä osa.

Moni jäsenmaa kiinnitti Tuppuraisen mukaan huomiota siihen, että oikeusvaltiomekanismissa ei pitäisi olla mitään nikoteltavaa, koska oikeusvaltioperiaatteiden noudattaminen on kirjattu EU:n perussopimuksiin, joihin kaikki jäsenmaat ovat sitoutuneet.

Viestiä Unkarin ja Puolan suuntaan vietiin Tuppuraisen mukaan "selkokielellä". Hän kuvailee, että maakaksikkoon kohdistuu nyt paineita monelta suunnalta.

Tuppurainen luottaa Saksan kykyihin

Puheenjohtajamaa Saksa on kertonut työskentelevänsä väsymättä ratkaisun löytämiseksi ja Tuppurainen sanoo luottavansa siihen, että Saksa onnistuu avaamaan pattitilanteen.

–  Puheenjohtajamaa Saksa on ennenkin näyttänyt kykynsä ratkaista hankalia tilanteita. Jos markkinareaktioita katsotaan, niin vaikuttaa siltä, että markkinoilla luotetaan siihen, että EU löytää tähänkin hankalaan pattitilanteeseen ratkaisun.

Ratkaisun löytymisestä Tuppurainen sanoo olevansa varovaisen optimistinen. Hänen mukaansa on kuitenkin vielä liian aikaista arvioida, venyykö kiista esimerkiksi joulukuun EU-huippukokoukseen asti.

Bulgaria estää Pohjois-Makedonian jäsenyysneuvottelujen käynnistämisen

Eurooppaministerit keskustelivat myös muun muassa EU:n laajentumisesta. Sopu jäsenyysneuvottelujen aloittamisesta Pohjois-Makedonian ja Albanian kanssa saavutettiin keväällä, mutta nyt Bulgaria on estänyt neuvottelujen varsinaisen aloittamisen Pohjois-Makedonian osalta.

Bulgarian vastustuksen taustalla on historiallinen kiista. Bulgaria vaatii, että Pohjois-Makedonia tunnustaisi valtionsa ja kielensä alkuperän bulgarialaiseksi, mutta Pohjois-Makedonia ei halua suostua Bulgarian vaatimuksiin.

Tuppurainen sanoo toivovansa, että historiaan liittyvät erimielisyydet saataisiin soviteltua, jotta Länsi-Balkanille voitaisiin lähettää laajemmin rakentavaa viestiä siitä, että uudistuminen kannattaa ja tuo myönteisiä tuloksia EU:n puolelta.

–  Toive olisi, että voitaisiin edetä laajentumiseen suhteen mahdollisimman ripeällä aikataululla, Tuppurainen sanoi.

Lisää aiheesta:

Suomi tukee Ukrainan ja Moldovan pääsyä EU:n hakijamaaksi – asia käsittelyssä tällä viikolla Eurooppa-neuvostossaKompromissi oikeusvaltiokiistassa on merkittävä edistysaskel – "EU saa historiallisen keinon puuttua arvojen rikkomiseen"Ministeri Tuppurainen vahvistaa: Sopu EU:n budjettikiistaan löytymässä – "Neuvottelutulosta ei avata"Ensi viikon EU-huippukokoukseen kasautuu suuria odotuksia – puheenjohtaja Michel: "Kissa ja hiiri -leikin on loputtava"Tulehtunutta budjettikiistaa sivuttiin EU-johtajien koronaviruskokouksessa – pääministeri Marin toivoo pikaista ratkaisuaTälle viikolle aiottu EU-huippukokous siirtyy ensi viikolle – Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Michel koronakaranteenissa
EUPuolaUnkariUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • 6.12.22:57
    Politiikka

    EU-parlamentin puhemiehellä ja Stubbilla riemukas tervehdys – "Todellinen kunnia päästä juhlimaan itsenäistä Suomea"

  • 6.12.15:58
    Elon Musk

    Elon Musk haluaa lakkauttaa EU:n – hyökkäsi Henna Virkkusen kimppuun: "Rakastat sensuuria enemmän kuin elämää"

  • 5.12.16:08
    Donald Trump

    Trump kritisoi kovasanaisesti Eurooppaa: "Nykyisellä tahdilla manner on pian tunnistamaton"

  • 5.12.13:33
    Elon Musk

    EU:lta sakot Elon Muskin X-palvelulle

  • 4.12.18:02
    Ukrainan sota

    Pääministeri Orpo ei näe EU:n yhteisvelkaa mahdollisena Ukrainan tukemiseksi