MTV3 Uutisten saamien tietojen mukaan Suomen ulkoministeriössä on paljastunut historiallisen laaja verkkovakoilu, jota on jatkunut mahdollisesti jopa neljä vuotta.
Vakavat tietomurrot paljastuivat viime kevättalvella ja vakoilusta epäillään Venäjän ja Kiinan tiedusteluelimiä. Vakoilun kohteena epäillään olleen Suomen ja EU:n välinen tietoliikenne.
Julkisuudelta asia on pidetty salassa ja asia on ollut erittäin pienen piirin tiedossa.
MTV3 Uutisten lähteiden mukaan turvallisuusviranomaiset ovat järkyttyneitä tietomurron laajuudesta.
Ulkoministeriölle ja Suomelle tapaus on erittäin kiusallinen. Tarkkaa tietoa hakkeroinnin laajuudesta ei ole vieläkään, mutta ulkomailta tehdyt verkko-operaatiot ovat olleet erittäin laajoja ja kestäneet vuosikausia.
Täyttä varmuutta ei ole, ovatko asiat vieläkään kunnossa.
"Tätä on peitelty"
– Tätä on peitelty, jos suoraan sanotaan, MTV3 Uutisten haastattelemat lähteet kertovat.
Tietomurron jäljille päästiin, kun Suomen turvallisuusviranomaiset saivat asiasta ulkomailta tulleen vinkin. Tiettävästi vinkki tuli Viestintävirastossa toimivalle kansalliselle tietoturvaviranomaiselle CERT.FI:lle tai suojelupoliisille. Kiusallista joka tapauksessa on, että suomalaiset itse eivät tietomurtoa havainneet.

