Kyllä! Kesäfestivaalien esiintyjäkaartista löytyy paljon muutakin kuin Chisua, Sannia, Cheekiä, Antti Tuiskua ja JVG:tä. MTV kokosi kesän festaritärpit.
Kesä 2016 on alkanut ja pian alkavat myös rakastetut ja tunnelmalliset kesäfestarit.
Kotimaisten rockfestivaalien esiintyjäkaartien uutisoitiin taannoin muodostuvan lähinnä Chisusta, Sannista, Cheekistä, Antti Tuiskusta ja JVG:stä.
Kyseinen viisikko nähdään muun muassa Himoksen juhannusfestivaaleilla, Provinssirockissa, Ilosaarirockissa, Ruisrockissa, Tammerfestillä ja Jyväskylän Suomipop-festivaaleilla.
Kesäfestareilla nähdään kuitenkin myös monia muitakin kiinnostavia nimiä, jotka ovat niittäneet suosiota niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.
MTV Viihde kokosi kesän 2016 kiinnostavimmat festaritärpit.
Sideways, Helsinki 17.–18.6.2016
| Mikä? | Toista kertaa Helsingin Teurastamolla järjestettävä kaupunkifestivaali, jonka ohjelmisto koostuu musiikin lisäksi muun muassa erilaisista taide- ja puhekokonaisuuksista sekä arcade-pelihallista. Provinssin ajankohdan siirryttyä juhannuksen jälkeiselle viikonlopulle, Sidewaysiä voinee pitää festarikesän uutena avauksena. | 

