Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV väkivalta-aallon piinaamassa Tukholmassa: Viime yö oli rauhallinen – kaupunkiin saapuu satoja poliiseja lisää

2:31MTV Tukholmassa: Satoja poliiseja tulossa "erityiseen tilanteeseen" avuksi ympäri maanMiten politiikassa on reagoitu poliisin poikkeukselliseen julistukseen? Katso koko raportti Tukholmasta.
Julkaistu 22.01.2023 11:29

Salla Laurila

Viime yö Tukholmassa sujui rauhallisesti. MTV:n rikostoimituksen päällikkö Tiia Palmén raportoi Ruotsista, jossa Tukholman poliisi ilmoitti olevansa "erityisessä tilanteessa" väkivalta-aallon vuoksi.

– Poliisi sai eteläiseen Tukholmaan yöllä parikin hälytystä räjähdyksistä, mutta kun poliisi meni paikalle, siellä ei todettu tapahtuneen mitään. Viime yö on ollut rauhallinen. Kuten kuvasta näkyy, nyt Tukholman keskusta on suorastaan kuolemanhiljainen, Palmén raportoi Huomenta Suomessa.

Satoja poliiseja on tulossa avuksi Tukholmaan muualta maasta väkivalta-aallon vuoksi. 

Palmén kuvailee, että perjantainen julistus oli poikkeuksellinen poliisilta. Palmén mainitsee, että ”erityinen tilanne” oli poliisissa päällä esimerkiksi yllättävän pakolaisaallon yhteydessä vuonna 2015 ja vuonna 2017 Tukholman terrori-iskun aikaan.

– Erityistä tilannetta käytetään Ruotsissa verrattain harvoin. Väkivaltatapauksissa sitä ei ole tiettävästi käytetty aiemmin, Palmén sanoo.

Lue myös: MTV Tukholmassa: Poliisilta poikkeuksellinen julistus väkivalta-aallon kourista – Aftonbladet: Tänään uusi ampumatapaus

MTV Uutiset Tukholman väkivalta-aallon viimeisimmällä murhapaikalla – näin poliisi puuttuu rikoskierteeseen

Lisää aiheesta:

Ruotsi harkitsee armeijan käyttöä jengejä vastaan – "Laki ei ole jengisotaa ja lapsisotilaita varten, mutta se muuttuu nyt"Yliopistokaupunki Uppsalassa karmea väkivallan viikko – suomalainen Eeva kertoo, miten tämä näkyy katukuvassaMTV Tukholmassa: Väkivalta-aallon uskotaan johtuvan huumesodasta, johon liittyy "lapsisotilaita" ja Turkissa piileskelevä "Kurdikettu"MTV Tukholman viimeisimmällä ampumapaikalla: Naapurit kuulivat sarjan laukauksia rauhallisella asuinalueellaMTV Tukholmassa: Poliisilta poikkeuksellinen julistus väkivalta-aallon kourista – Aftonbladet: Tänään uusi ampumatapausRuotsi nosti valmiustilaa, poliisi valmiudessa terrorismin varalta – kirjeenvaihtajan raportti: "Isis-taistelijoita on kenties palannut takaisin Ruotsiin"
TukholmaVäkivaltaHuomenta SuomiRikosUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tukholma
  • ti07:59
    Pohjoismaat

    Tukholmassa alkaa jokavuotinen päättäjien istunto, josta ei vaikuta tietävän kukaan: "Ei hajuakaan"

  • 24.10.14:03
    Ursula von der Leyen

    Ursula Von der Leyen ensi viikolla Tukholmaan

  • 23.10.18:07
    Ruotsin jengiväkivalta

    "Kurdiketun" kollega, ympäri maailmaa etsitty jengipomo pidätetty Ruotsissa – epäillään useista murhista

  • 2.10.19:23
    Sairaudet ja taudit

    Listeriaa luksusravintolassa Tukholmassa – jopa 400 altistunutta, useita sairaalassa

  • 25.9.15:14
    Ruotsi

    Tukholmassa hälytys mahdollisista drooneista