Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutisten tiedot: Hallitus varautuu liikkumisrajoituksiin kymmenkohtaisella listalla – voimaantulolle kaksi ehtoa, rajoitukset tiukkojen lukkojen takana

11:22Ministeri Kiuru väläyttelee nopeita toimia, mikäli sulkutila ei onnistu:"Sitten meillä ei ole työvälineissä enää kuin liikkumisvapauden rajoitukset"Ministeri Kiuru väläytteli 4. maaliskuuta 2021 nopeita toimia, mikäli sulkutila ei onnistu: "Sitten meillä ei ole työvälineissä enää kuin liikkumisvapauden rajoitukset"
Julkaistu 09.03.2021 12:51
Toimittajan kuva

Eeva Lehtimäki

EevaLehtimaki

Valtioneuvoston kanslia valmistelee liikkumisrajoituksia siltä varalta, että koronatilanne pahenee merkittävästi. MTV Uutisten tietojen mukaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on suositellut perjantaina, että hallitus ryhtyisi valmistelemaan pikaisesti keinoja, joilla ulkona liikkumista voitaisiin rajoittaa.

Liikkumisrajoitusten voimaan tulo edellyttäisi valmiuslain pykälän 118 käyttöönottoa, mikä eduskunnan pitää myös hyväksyä. MTV Uutisten tietojen mukaan voimaantulolle on asetettu hallituksessa kaksi ehtoa.

Liikkumisrajoituksia voisi ottaa käyttöön, jos tartunnat ovat kasvaneet tietyllä alueella jo pitkään voimakkaasti ja tartuntaketjujen jäljitys on hidastanut merkittävästi. Nämä ehdot voisivat täyttyä HUS-alueella ja Varsinais-Suomessa tällä hetkellä. 

Myös pääministeri Sanna Marin (sd.) korosti viime perjantaina, että kyseessä olisi sekä paikallisesti että ajallisesti tarkasti kohdennetuista rajoituksista. Hallitus on kertonut useaan otteeseen, että se varautuu mahdollisesti myös liikkumisen rajoituksiin, jos esimerkiksi nykyrajoitukset eivät pure.

Kymmenkohtainen lista liikkumisrajoituksista

Hallitus valmistelee liikkumisrajoituksia kymmenkohtaisen listan perusteella. Kyse on tässä vaiheessa virkamiesvalmistelusta ja hallitusviisikko on käynyt asiasta vasta vain alustavia keskusteluja. Liikkumisrajoituksista ei ole vielä myöskään poliittista yksimielisyyttä.

STT:n tietojen mukaan kotoa tai väliaikaisesta asuinpaikasta saisi poistua vain välttämättömistä syistä tai ulkoilemaan rajoitetusti.

Välttämättömiä liikkumissyitä olisivat työ, opiskelu, elintarvikkeiden ja lääkkeiden hankkiminen sekä lääkärissä ja muissa terveydenhuollon palveluissa käynti.

Myös luottamustoimiin, viranomaistapaamisiin ja lähiomaisten hoivaan tai lapsen tapaamisoikeuteen liittyviä asioita voisi hoitaa.

Sallittua olisi myös noutoruuan hakeminen.

Lue lisää: STT:n tiedot mahdollisista liikkumisrajoituksista: Koronakävely kavereiden kanssa loppuisi, noutoruokaa saisi ehkä hakea, koskisi rajattua aluetta

Jo etukäteen eniten ihmetystä on herättänyt suunnitelma, että pahimmilla liikkumisalueilla saisi ulkoilla vain yksin tai samassa kotitaloudessa asuvien kanssa, mutta ulkoilulle ei tulisi aikarajoja. Jos tämä ehdotus menisi läpi, koronaulkoilut esimerkiksi kaverien kanssa loppuisivat.

Hallituksen suunnitelmat ovat herättäneet vilkasta keskustelua sosiaalisissa mediassa. Moni keskustelija on ihmetellyt, miten tätä voitaisiin valvoa ja suostuvatko suomalaiset ulkoilun rajoittamiseen. 

Hallituslähde korostaa, että suunniteltu lista on vasta alustava ja siihen voi tulla muutoksia. Päätökselle tarvitaan myös kunnon perusteet.

STT:n lisäksi liikkumisrajoitusten valmistelusta on kertonut myös Helsingin Sanomat. Helsingin Sanomien tietojen mukaan THL suosittaa, että rajoitusten tulisi olla voimassa ainakin kolmen viikon ajan.

Lue lisää: HS: THL suosittelee ulkonaliikkumiskieltoa – tällaisia rajoituksia olisi tulossa

Hallitus koolla huomenna

Hallitus perui alkuillalle aiotut neuvottelunsa ja koronatilannetta käydään läpi huomenna. Ministerit odottavat erityisesti uusimpia tautilukuja samaan aikaan, kun uudet rajoitukset ovat vasta tulleet voimaan.

Liikkumisrajoitukset saattavat nousta keskusteluissa esiin, mutta huomiselta ei vielä odoteta päätöksiä asiasta.

Lisää aiheesta:

MTV Uutisten tiedot: Hallitus neuvottelee jo maanantaina liikkumisrajoituksistaHallitus neuvottelee koronatoimista – MTV Uutisten tiedot: Uusia päätöksiä ei tänään odotettavissa, viimeistään tiistaina pitäisi päättää etenemisestäHallitus neuvottelee jälleen keskiviikkona liikkumisrajoituksista ja ravintolasuluista – tästä kaikesta on kyseMTV Uutisten tiedot hallituksen valmistelusta: Kaverikävelyt yhä sallittuja, ei ulkonaliikkumiskieltoa, rajoitukset viiteen kaupunkiinHUS-johtaja epäilee, että kaavailtuja liikkumisrajoituksia aletaan uhmata – "Riittääkö poliisilla voimavaroja valvoa metsikköön kokoontuvaa nuorisoa?"STT:n tiedot mahdollisista liikkumisrajoituksista: Koronakävely kavereiden kanssa loppuisi, noutoruokaa saisi ehkä hakea, koskisi rajattua aluetta
KoronavirusTHLMarinin hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella