Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutisten selvitys: Mökkiläiset ja kalastajat vaativat Talvivaaralta miljoonia

Talvivaaran kaivosalue Sotkamossa 11. kesäkuuta 2014.  Lähialueen mökkiläiset ovat vaatineet yritykseltä korvauksia yli kuuden miljoonan euron edestä.
Talvivaaran kaivosalue Sotkamossa 11. kesäkuuta 2014. Lähialueen mökkiläiset ovat vaatineet yritykseltä korvauksia yli kuuden miljoonan euron edestä.Str / Lehtikuva
Julkaistu 03.09.2014 19:13
Toimittajan kuva

Hanna Takala

hanna.takala@mtv.fi

Paikallisten yksityishenkilöiden ja yhteisöjen korvausvaatimukset Talvivaaralle ovat yli kuusi miljoonaa euroa.

Tämä selvisi, kun MTV Uutisten tutkiva ryhmä kävi läpi aluehallintovirastoon jätetyt hakemukset ja Talvivaaran vastineet niihin.

Vaatimusten yhteissumma kohoaa yli kuuteen miljoonaan euroon, vaikka mukaan ei ole laskettu niitä vaatimuksia, joista täsmällistä korvaussummaa ei voitu laskea tai joissa niitä ei ole lainkaan yksilöity.

Enemmistössä vaatimuksia ei oltu yksilöity tarkkaa rahakorvausta. Kaikkiaan tässä kokonaisuudessa Pohjois-Suomen aluehallintoviraston käsittelyä odottaa 142 korvausvaatimusta. Niissä ovat kyseessä nimenomaan vesistölle aiheutuneet vahingot, jotka ovat yhtiön ympäristöluvassa ennakoimattomia tai siitä poiketen aiheutettuja.

Ympäristöluvan mukaiset vahingot ja niiden korvaaminen käsitellään erikseen. Lisäksi Talvivaaraan kohdistuu Metsähallituksen korvausvaatimus osana rikostutkintaa, joka on syyteharkintavaiheessa.

Vaatimukset tonneista puoleen miljoonaan

Niissä korvausvaatimuksissa, joissa vaadittu summa oli täsmällisesti yksilöity tai laskettavissa, vaihteluväli on suuri. Pienimmät korvausvaatimukset ovat on muutamia tuhansia, suurin yli puoli miljoonaa.

Tyypillisin vaatimus perustuu kiinteistön arvon alentumiseen ja virkistyskäytön haittoihin ja on suuruudeltaan useita kymmeniä tuhansia euroja. Osa hakijoista vaatii Talvivaaraa suorastaan lunastamaan kiinteistönsä.

Koska niissä hakemuksissa, joissa summaa ei oltu eritelty, perusteet olivat hyvin saman tyyppisiä, kohdistuu Talvivaaraan todellisuudessa vielä kuutta miljoonaa huomattavasti suurempi korvausvaatimusten summa.

”Kiinteistöjen arvot romahtaneet, mökkielämys pilalla”

Mökkiläiset kertovat paitsi kiinteistöjen arvon romahtamisesta ja elinkeinonharjoittamisen tai kalastuksen loppumisesta, myös siitä, miten mökillä ei enää ole hyvä olla.

-       Lapsenlapsia ei uskalla päästää uimaan, vedestä tulee iho-oireita

-       Kaivokselta tulee pölyä ja melua

-       Hajuhaitat ovat merkittäviä

-       Järven vettä ei voi käyttää mihinkään

-       Mökkiympäristön pilalle meneminen aiheuttaa henkisiä kärsimyksiä

-       Järvestä pyydettyä kalaa ei voi syödä

Talvivaara torjuu lähes kaikki vaatimukset

 Talvivaaran vastaus 98 prosenttiin korvausvaatimuksista on, että vaatimus tulisi hylätä. Yleisin perustelu on se, ettei kiinteistö ole vahinkoalueella.

Muun muassa Jormasjärvi, jonka vapaa-ajan asukkailta on tullut lukuisia korvausvaatimuksia, on Talvivaaran vastineessa rajattu korvausten ulkopuolelle.

Muita perusteita ovat muun muassa se, ettei korvauksia voi hakea rakentamattomalle kiinteistölle tai että elinkeinotoiminnan vaikeuksien ei voida osoittaa olevan kaivoksen syytä. Osan vaatimuksista yhtiö katsoo puolestaan olevan perusteettomia siksi, että kiinteistö on liian kaukana rannasta eikä siis virkistyskäytössä.

Talvivaara esittää korvauksia ainoastaan muutamalle kiinteistönomistajalle. Mutta siinä missä heidän vaatimustensa yhteissumma on muutamia kymmeniä tuhansia euroja, esittää Talvivaara näille korvausten hakijoille yhteensä vain kahta tuhatta euroa.

Näin selvitys tehtiin

MTV Uutisten tutkiva ryhmä pyysi Pohjois-Suomen aluehallintovirastosta Talvivaaran sinne toimittamat vastineet ja esityksen korvattavista vahingoista. Näistä käyvät ilmi myös korvausvaatimusten keskeiset perustelut ja vaaditut summat.

Korvausvaatimuksista on laskettu mukaan hakijan esittämien vaatimusten yhteissumma. Mikäli korvausta on haettu vuosiperusteisesti, mutta vaatimuksesta ei ole käynyt ilmi, moneltako vuodelta korvausta vaaditaan, summaa ei ole merkitty lainkaan.

Mikäli vaatimuksessa on esitetty selkeä summa jollain perusteella ja epämääräisempi vaade toisella perusteella, on mukaan otettu vain selkeästi merkitty summa.

Talvivaaran vastineesta on haettu tapauksittain myös perustelut sille, miksi yhtiön näkemyksen mukaan korvauksia ei tulisi myöntää.

Lisää aiheesta:

Juristit penäävät Vastaamo-uhreille tavallista suurempia korvauksia valtiolta: "Taulukot roskakoriin"Miksi raakun tappaminen maksaa 589 euroa ja saimaannorpan lähes kymppitonnin – näin hinnat määräytyvätOikeus hylkäsi Talvivaaraan kohdistuneet vaateet – kalastajat joutuvat maksamaan lakikuluja: "Ei ole sellaisia rahoja"Vastaamon tietomurron uhri vaatii 20 000 euron korvauksia henkisestä kärsimyksestä Talvivaarasta luvassa lopultakin korvauksia – puolet hakijoista on jo luovuttanut turhautuneina: "Järjestelmä ei ole oikeudenmukainen, siinä on valuvika"Talvivaaran ympäristövahinkojen sovittelulle paha takaisku – mökkiläiset ja kalastajat jäävät ilman korvauksia
TalvivaaraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talvivaara
  • 18.06.202422:11
    Ydinvoima

    STUK: Terrafame voi aloittaa uraanin talteenoton

  • 18.02.202220:38
    Oikeudenkäynnit

    Oikeus hylkäsi Talvivaaraan kohdistuneet vaateet – kalastajat joutuvat maksamaan lakikuluja: "Ei ole sellaisia rahoja"

  • 01.07.202014:51
    Kotimaa

    Pekka Perän ja kahden muun Talvivaaran johtoon kuuluneen talousrikossyytteet kaatuivat

  • 01.07.202006:35
    Kainuu

    Talvivaaran kaivosyhtiön johdon epäillyistä pörssirikoksista annetaan tuomio

  • 06.04.202013:10
    Ympäristövahingot

    Laajaa saastumista vesistöissä – Terrafame hyväksyy vain pienen osan sille määrätyistä ympäristökorvauksista