Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MPKK:n Heinänen: Tappiot ovat tehneet Venäjästä varovaisen ja hitaan – "Pakko suojata omia joukkoja"

12:07Venäjä saartaa Kiovaa, mutta alkaako hyökkääjän aika käymään vähiin? Everstiluutnantti:"Venäjä on tullut selkeästi varovaisemmaksi"Mikä on Ukrainan sodan tilanne nyt?
Julkaistu 12.03.2022 15:59
Toimittajan kuva

Inka Jurkka

inka.jurkka@mtv.fi

Ukrainassa sota jatkuu kolmatta viikkoa. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi varoittaa, että tilanne on huonontumassa nopeasti. Everstiluutnantin mukaan Venäjän toiminnasta on kuitenkin tullut varovaista.

MTV Uutiset Livessä vierailleen Maanpuolustuskorkeakoulun strategian pääopettajan, everstiluutnantti Jukka Heinäsen mukaan Ukrainan sodan tilanne jatkuu samankaltaisena.

– Hieman rauhallisemman operatiivisen tauon jälkeen Venäjä on jatkanut toimintaansa samoissa suunnissa kuin aikaisemminkin. Kiovan saarto jatkuu, Harkova ja Mariupol ovat saarrettu. Etenemissuunnat ovat aikaisemman mukaisia, Heinänen kertoo. 

Ukrainan maanpuolustustahto ja puolustuskyky ovat kuitenkin edelleen voimissaan. Venäjä ei ole saavuttanut merkittävää ja nopeaa etenemistä, mitä se alun perin on lähtenyt hakemaan.

– Venäjä on tullut varovaisemmaksi. Tämä johtuu tietenkin tappioista, joita Ukraina on pystynyt Venäjälle tuottamaan. Kiovan saartaminen on erittäin hidasta, puhutaan muutamista kilometreistä vuorokaudessa. Tappiot ovat olleet niin merkittäviä, joten on pakko suojata omia joukkoja, Heinänen sanoo. 

Mikä on Valko-Venäjän rooli?

Ukraina varoitti perjantaina Valko-Venäjän suunnittelevan hyökkäystä perjantai-iltana. Ukrainan saaman tiedustelutiedon mukaan Venäjä olisi tehnyt iskun Ukrainan puolelta Valko-Venäjälle, joka olisi antanut Valko-Venäjälle syyn hyökätä Ukrainaan. 

– Tällä hetkellä emme ole nähneet Valko-Venäjän puolelta sotilaallista väliintuloa, mutta käytännössä se antaa Venäjän käyttää maaperäänsä hyökkäykseen, Heinänen kertoo. 

Heinäsen mukaan Valko-Venäjän liittyminen sotaan ei radikaalisti muuttaisi tilannetta.

– Heillä on kohtuullisen pienet asevoimat. En usko, että Valko-Venäjäkään välttämättä kokee tätä sotaa omakseen, joten mikä olisi sitten se taistelutahto- ja kyky Ukrainan alueella. Tietysti voidaan ajatella niin, että näillä muutamalla tuhannella sotilaalla, mitä Valko-Venäjä pystyisi maksimissaan laittamaan, vapautettaisiin ehkä Venäjän joukkoja muualle.

Valko-Venäjä vakuutti sunnnuntaina, ettei se suunnittele osallistumista sotatoimiin Ukrainassa.

Lue lisää: Tällainen on yksi sotapäivä Ukrainassa – suomalaisryhmän loki paljastaa taistelutoimet uskomattomalla tarkkuudella

Lisää aiheesta:

Venäjä syytti omia kuolleita sotilaitaan Ukrainan iskusta – suomalaisasiantuntija: "Taktiikkaa""Täsmäaseiden kohdalla alkaa jo laarin pohja häämöttää" – pelastaako Iran Venäjän hupenevat asevarastot? Venäjä jatkaa iskuja siviilikohteisiin, mutta ei todennäköisesti pyri valtaamaan niitä: "Venäjä kärsii hätää jo olemassa olevilla rintamilla"Ukraina etenee nopeasti itärintamalla: "Merkittävä tietoylivoima – Venäjän rekrytointiongelmat vain jäävuoren huippu""Kiova on tietyllä tavalla pyyhitty Venäjän tavoitteista pois" – näin Ukrainan sodan tilanne on muuttunutEverstiluutnantti MTV:lle: Sota voi kestää todella pitkään – mikä olisi pahin skenaario Ukrainan kannalta?
Ukrainan sotaVenäjäValko-VenäjäMTV Uutiset LiveUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 08:11
    Ukraina

    Eurooppa heitti pallon itään – palauttaako Putin sitä? Nämä Berliinin käänteet huojensivat Jarmo Lindbergiä

  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua