Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Moni valokuvaaja tekee samat virheet aina uudestaan – tässä 5 perusvirhettä, joita kannattaa karttaa

© Erik Svoboda COLOURBOX
Julkaistu 08.07.2017 15:58

MTV LIFESTYLE – DIGIKUVA

Aloittelevat kuvaajat tekevät yleensä samat virheet aina uudestaan. Tässä vinkkejä, joiden avulla vältät 5 klassista aloittelijavirhettä, kertoo Digikuva-lehti.

Moni aloittelija tekee yleensä samat virheet aina uudestaan – varsinkin, mitä tulee kamera-asetuksiin.

Listasimme 5 klassista aloittelevan valokuvaajan perusvirhettä – sekä neuvot niiden välttämiseksi.

1. Liian pieni ISO-herkkyys

Vielä vuosikymmenen alussa oli syytä käyttää pieniä ISO-herkkyyksiä, koska useimmat digikamerat tuottivat runsaasti kohinaa suuremmilla herkkyyksillä.

Mutta uusilla kameroilla kärsii herkkyyttä nostaa ISO 800–1600:aan ja joillain jopa 6400:aan ilman pelkoa liiasta kohinasta. Älä siis säästele turhaan.

24918238
COLOURBOX

ISO 400 auringonpaisteessa, 800–1600 varjossa ja 3200–6400 yöllä käsivaralta kuvattaessa – näillä arvoilla päästään yleensä riittävän lyhyisiin suljinaikoihin.

2. Liian pitkä suljinaika

Jos haluat välttää tärähdyksiä käsivaralta kuvatessasi, muista tämä nyrkkisääntö: Valotusaika on yleensä murtoluku, jonka nimittäjän tulee olla vähintään yhtä suuri kuin objektiivin polttoväli.

Jos siis kuvaat esimerkikisi 50 millimetrin objektiivilla, ei suljinaika saa olla pitempi kuin 1/50 sekunti.

Liikkuvaa kohdetta kuvattaessa on tietysti syytä käyttää tätäkin lyhempiä aikoja kuten 1/250 sekunti, joka pysäyttää kävelevän ihmisen liikkeen, kun taas ratsastajan pysäyttämiseen tarvitaan 1/500 sekunnin aika.

3. Valotuksenkorjauksen unohtaminen

Jos käyttää kameran aukkoautomatiikkaa tai aika-automatiikkaa, on hallittava myös valotuksenkorjaus – varsinkin epätasaisessa valossa.

Kameran valotusmittari pyrkii tekemään kirkkaudeltaan keskimäärin keskiharmaita kuvia, ja siksi hyvin kirkkaat alueet kuten luminen maisema tai kirkas taivas tai tummat alueet kuten varjossa oleva kuusimetsä hämäävät valonmittausjärjestelmää.

Valotuksenkorjauksen avulla syntyy kuvia, jotka vastaavat todellisuutta.

COLOURBOX18174858COLOURBOX

Ja samaan hengenvetoon: Valitse sopiva valonmittausmenetelmä. Muista, että matriisi eli arvioiva mittaustapa huomioi koko kuva-alan, keskustapainotteinen painottaa kuvaajan valitsemaa keskialuetta ja sen lähiympäristöä, ja pistemittaus huomioi vain kuvaajan valitseman pisteen.

4. Tarkennus pielessä

Moni aloittelija kuvaa automaattitarkennuksella, joka yleensä toimiikin mutta pettää välillä. Kokeile vaihteeksi käsitarkennusta ja tarkenna kuvauskohteesi tärkeimpään kohtaan.

Jos syvyysterävyysalue on erityisen niukka, on tarkennuksen osuminen oikeaan ratkaisevan tärkeää; esimerkiksi muotokuva on käytännössä pilalla, jos tarkennus simäterän sijaan osuukin pari senttiä eteen eli nenänpäähän.

Pari© Eugenio Marongiu COLOURBOX

Muista myös, että ettei niukka syväterävyys suinkaan sovi hetikään kaikkiin kuviin ja kuvauskohteisiin.

5. Kuvanvakain päällä jalustalla kuvattaessa

Kuvanvakain vakaa käsien aiheuttaman tärinän.

Jalustalta kuvattaessa – kun tärinää ei ole – vakaimen vaikutus on päinvastainen: se aiheuttaa pieniä tärähdyksiä.

Muista siis kytkeä kuvanvakain pois päältä, kun kuvaat jalustalta.

MTV julkaisee artikkelin yhteistyössä Digikuva-lehden kanssa.

Muita Digikuva-lehden artikkeleita:

Inspiroivista kuvista tuli nettihittejä

Tamronilta maailman ensimmäinen ultrazoom peilijärjestelmäkameroihin

Kaksi uutta peilijärjestelmäkameraa Canonilta

Nissin Digital i60A, Pieni ja monipuolinen

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Hyvä kamera vai hyvät kuvaustaidot? Asiantuntijan vinkeillä paremmaksi kuvaajaksiAmmattilaisen vinkit kesän rientoihin: Näin otat kännykkäkameralla entistä parempia kuvia10 vinkkiä, joilla kehityt valokuvaajana – paina nämä niksit mieleesi!10 vinkkiä järkkärikuvaukseen: Opettele oikea tarkennus ja valotusNäyttääkö upea auringonlasku kuvassa kamalalta? 6 pettämätöntä vinkkiä kuvaamiseenKiinnostaako valokuvaus? Näin saat hyviä sää- ja luontokuvia – kännykälläkin voi onnistua
HarrastuksetValokuvausVinkitDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Harrastukset
  • 18.10.07:30
    Koirat

    Mäyräkoirat mittelivät juoksuradalla – konkarivoittaja kellotti uuden ME-ajan

  • 16.10.13:12
    Kevennykset

    Aikuiset, ottakaa mallia! Lasten trampoliinivoimistelussa riittää vauhtia

  • 11.10.22:18
    Lemmikit

    Vierailimme hiirinäyttelyssä, jossa "maailman huolet unohtuvat"

  • 5.10.06:33
    Asian ytimessä.doc

    Hevonen astui Maaritin rintakehän päälle järkyttävin seurauksin – "En tunne mun jalkoja"

  • 19.9.09:10
    Takaisinvedot

    Tukes varoittaa: Tämän kuntopallon käyttö pitää lopettaa