Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Moni nuori tarjosi Pirkkalan järkyttävää puukotusvideota MTV Uutisille – soitimme ja kysyimme, miksi

0:17Poliisilta vakava viesti nuorille Pirkkalan puukotusvideostaPoliisilta vakava viesti nuorille Pirkkalan puukotusvideosta: Hävittäkää se.
Julkaistu 22.05.2025 19:28
Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

Koulupuukotuksesta kuvattu video on päätynyt monen nuoren silmille. Kolme nuorta kertoo, mitä siitä ajattelee.

Pirkkalassa Vähäjärven koululla tiistaina tapahtunut koulupuukotus on järkyttänyt monia suomalaisia. Teon lisäksi järkytystä lisää se, että epäilty tekijä kuvasi hyökkäyksensä videolle ja julkaisi sen netissä.

Noin puolen minuutin mittaisella videolla ei näy puukoniskuja tai verta, mutta kontekstin tietäen se on järkyttävää nähtävää.

Video lähti nopeasti kiertämään sosiaalisessa mediassa. Eikä pelkästään epäillyn julkaisemana, vaan myös siitä otettujen ruutukaappausten seurauksena.

Lue myös: Pirkkalan koulupuukottaja kuvasi teon videolle

Videota tarjottiin MTV Uutisillekin

Moni lähetti videon myös MTV Uutisten verkkosivujen lukijoille tarkoitettuun uutisvihjenumeroon. Yhteydenottoja tuli seitsemän, joista suurin osa sisälsi puukotuksesta kuvatun videon tai somesta ruutukaapatun version siitä.

Ensimmäinen videoista tuli MTV Uutisten numeroon kello 12.45 eli kaksi tuntia puukotuksen ja alkuperäisen videon julkaisun jälkeen.

MTV Uutiset ei julkaise videota useista syistä. Sillä muun muassa esiintyy alaikäisiä henkilöitä, jotka ovat väkivallanteon uhreja, ja koska tekijä hakee videollaan julkisuutta. THL:n asiantuntijan mukaan sen katsominenkin voi vahingoittaa lisää paitsi uhreja myös sen katsojia.

Lue myös: "Epäinhimillistä" – poliisilta jyrkkä kannanotto Pirkkalan puukotuksesta kuvatusta videosta

MTV Uutiset otti yhteyttä videota tarjonneisiin tai sen lähettäneisiin ihmisiin ja soitti kolmelle heistä. Tarkoituksena oli kysyä, mitä lähettäjät ajattelivat teosta ja siitä kuvatusta videosta, ja miksi he halusivat lähettää sen MTV Uutisille.

Kaikki videon lähettäneet paljastuivat nuoriksi pojiksi tai miehiksi. He olivat iältään 14, 15 ja 20. 

MTV Uutiset ei tavallisesti haastattele alle 15-vuotiaita henkilöitä ilman vanhempien lupaa, mutta poikkeuksellinen uutinen vaatii joskus poikkeuksellisia tiedonhankintakeinoja. MTV Uutiset ei julkaise haastateltujen nuorten henkilöllisyyttä.

Pirkkala14MTV Uutiset sai usealta nuorelta yhteydenottoja pian veriteon jälkeen. Kuvassa 14-vuotiaan haastatellun viesti.MTV Uutiset

Missä nuoret näkivät videon?

MTV Uutisten haastattelemat nuoret kertovat saaneensa videon kavereiltaan Snapchat-viestipalvelussa. Kaikilla heistä oli tuttu tai tutun tuttu, joka käy Vähäjärven koulua.

20-vuotias nuori kertoo nähneensä samassa yhteydessä myös epäillyn tekijän julkaiseman tekstin ja kuvan hänestä. Hän kertoo saaneensa viestit noin pari tuntia puukotuksen jälkeen.

15-vuotias nuori kertoo nähneensä videon myös Tiktokissa, Instagramissa ja Youtubessa. Myös 14-vuotias kertoo nähneensä videon Tiktokissa.

Lue myös: Pirkkalan veriteosta leviää video, joka vahingoittaa uhrien lisäksi sen katsojia

Miksi nuoret lähettivät videon MTV Uutisille?

14-vuotias lähetti MTV Uutisiin epäillyn kuvaaman videon, manifestiksi kutsutun tekstin sekä kuvan epäillystä tekijästä. Hän kertoo ajatelleensa, että uutisissa voitaisiin olla kiinnostuneita niistä.

Kysyttäessä, ajatteliko hän, että video julkaistaisiin, hän sanoo, että videota ei hänen mielestään olisi hyvä julkaista, mutta siitä voisi olla apua.

20-vuotias sanoo niin ikään, että ei halunnut videota julkaistavaksi. Hän lähetti sen auttaakseen, jotta asiantuntijat saisivat videon nähtäväksi.

15-vuotias sanoo lähettäneensä videon rahapalkkion toivossa. MTV Uutiset maksaa julkaistuista uutisvideoista lähtökohtaisesti 60 euron palkkion sen kuvaajalle. Julkaisematta jäävistä tai muiden henkilöiden kuvaamista videoista ei makseta korvausta.

Lue myös: Pirkkalan koulupuukotuksesta leviää somessa videoita – näkikö tai lukiko lapsesi netissä jotain järkyttävää? Toimi näin!

Video järkytti nuoria

14-vuotias sanoo pitäneensä videota järkyttävänä. 15-vuotias sanoo pitävänsä pelottavana videota sekä sitä, että vastaavaa tapahtuu niin lähellä.

He eivät pitäneet videon sisältöä selkeänä, mutta kontekstin tietäen he ymmärsivät, mitä siinä tapahtuu.

20-vuotiaalle tuli videon nähdessään mieleen vuonna 2019 Uudessa-Seelannissa tapahtunut moskeija-ampuminen, jonka tekijä kuvasi sen suorana internetiin.

– Tuli ensimmäisenä mieleen, että voi nyt helvetti, että mitäs terrorismia täällä on tapahtunut. Ei ehkä terrorismia, mutta ihmisten kauhistuttamista.

Mitä nuoret ajattelevat, jos heistä levitettäisiin vastaavaa videota?

Kaikki nuoret ovat yhtä mieltä siitä, että olisi epämiellyttävää, jos itsestä leviäisi vastaava video somessa.

– Ei se kiva olisi, jos tuollainen video leviäisi netissä tai mikään muukaan semmoinen, mitä ei ole itse kuvannut, 15-vuotias sanoo.

– Eihän sitä nyt pysty estämään tällaisen videon leviämistä, mutta kunhan vaan olisi sen verran ihminen sentään siellä, että ymmärtäisi näiden viattomien tai uhrien tuskan ja sitten sentään peittäisi heidän naamansa, 20-vuotias toteaa.

THL:n tutkimusprofessori Taina Laajasalo nosti MTV Uutisten haastattelussa keskiviikkona esiin, että väkivaltavideoiden jakaminen on vahingollista paitsi videoissa esiintyville henkilöille, myös katsojille.

– Niissä kuvataan ihmisten kärsimystä ja videoiden levittäminen lisää sitä potentiaalisesti.

Laajasalo nosti esimerkkinä esiin seksuaalirikosten uhreja koskevan tutkimustiedon. Sen mukaan uhrien tietoisuus tai edes epäily siitä, että heidän kärsimyksestään liikkuu kuvamateriaalia netissä, heikentää uhrien selviämistä ja voi lisätä traumaoireita.

– Olisi tärkeää keskustella lasten ja nuorten kanssa videoiden levittämisen vaikutuksista uhreille, Laajasalo sanoo.

Mitä nuoret ajattelevat videon levittämisestä?

MTV Uutiset kysyi 14-vuotiaalta, miksi hän uskoo ihmisten haluavan jakaa puukotusvideota. Hänen mukaansa sen avulla voi saada suosiota sosiaalisessa mediassa.

– Ne voivat saada näyttökertoja. Se kiinnostaa muita.

Kukaan nuorista ei pitänyt videon levittämistä järkevänä.

Ovatko nuoret jutelleet videosta muiden kanssa?

Sekä 14- että 15-vuotias kertovat puhuneensa videosta äitinsä kanssa. 14-vuotias sanoo jutelleensa siitä myös kaverinsa kanssa.

20-vuotias sanoo vastaavanlaisten tapausten herättävän väistämättä puhetta.

– Maailmassa on niin paljon pahaa, että turhaan näitä jäädä mietiskelemään itse liian paljon.

Katso alla olevalta videolta ohjeet, kuinka toimia raakaa materiaalia nähneen lapsen tai nuoren kanssa.

2:29Toimi näin, jos lapsi on nähnyt raa'an videon tai muutoin törmännyt järkyttävään aiheeseenToimi näin, jos lapsi on nähnyt raa'an videon tai muutoin törmännyt järkyttävään aiheeseen.

Lisää aiheesta:

Nuori, näin käsittelet tappamisajatuksia – "Itseään ei kannata liikaa syyllistää"Pirkkalan veriteosta leviää video, joka vahingoittaa uhrien lisäksi sen katsojiaTästä Pirkkalan puukottajan viestissä on kyse, sanoo asiantuntija: "Motiivi on manifestissa todella ohut"Väkivaltaiset videot leviävät lasten ja nuorten keskuudessa kuin kulovalkea: Tätä seuraamusta lapset harvoin tietävät jakaessaan materiaalia eteenpäin"Risumieskohu" piinasi Jormaa kuolemaan asti – nyt Eetu, 24, hakee oikeutta isosedälleen ja kaikille nettikiusatuillePeriscopeen kuvaavia suomalaisia nuoria kiristetään myös ulkomailta – Jessi-äiti pöyristyi 12-vuotiaiden saamista kommenteista: "Ota paita pois, näytä tissit"
PirkkalaKouluVäkivaltarikoksetSosiaalinen mediaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pirkkala
  • Eilen21:26
    Tulipalot

    Suuri tulipalo Pirkkalassa aiheutti sähkökatkoja – sankka savupatsas näkyi kilometrien päähän

  • 12.8.16:01
    Väkivaltaiskut

    Pirkkalan epäilty koulupuukottaja mielentilatutkimukseen

  • 22.7.15:40
    Sähköpotkulaudat

    Kuolonkolari ja kolme muuta turmaa viikonloppuna – poliisi sai tarpeekseen sähköskuuttaajien liikennekäytöksestä ja jyrähti

  • 22.7.14:52
    Kuolonkolarit

    Sähköpotkulaudalla autoon törmännyt 15-vuotias tyttö kuoli – myös auton kuljettajaa epäillään nyt rikoksesta

  • 3.6.16:30
    Väkivaltarikokset

    MTV:n tiedot: Pirkkalan koulupuukotuksessa oli aineksia isompaan tragediaan – teko keskeytyi, kun aseen terä irtosi