Entisten maajoukkuehiihtäjien Mona-Liisa Nousiaisen ja Ville Nousiaisen Isabella-tytär kärsi vauvaikäisenä sydämen rytmihäiriöistä. Mona-Liisa – urheilija, muusikko, ihminen -elämänkertateoksessa kerrotaan, kuinka Mona-Liisa Nousiainen ravasi kisakauden aikana hiihtolatujen ja sairaalan välillä kenellekään kertomatta.
Nousiaisten Isabella-tytär syntyi vuoden 2010 marraskuussa. Jo raskauden aikana pariskunnalle selvisi, että Isabella kärsii sydämen rytmihäiriöistä. Syntymän jälkeen Nousiaiset viettivät paljon aikaa sairaalassa.
LUE MYÖS: Kirjapaljastus: Mona-Liisa Nousiaisen mystisten vatsavaivojen laatu selvisi lohduttomalla tavalla – "Lääkäri meni hiljaiseksi ja valkoiseksi"
Ennen raskauttaan Mona-Liisa Nousiainen oli ajautunut ylikuntoon. Ylirasitustilansa vuoksi Nousiainen poti syyllisyyttä tyttärensä vaikeuksista, eikä tästä johtuen halunnut kertoa asiasta kuin perheelle ja lähimmille ystävilleen.
– Se oli henkisesti niin kova paikka, etten uskaltanut sanoa Isabellan sairaudesta kenellekään. Syytin itseäni, Nousiainen kertoo kirjassa.
– Pahinta oli, kun ajatteli, että jos tämä yksi asia edes menisi hyvin, mutta se menikin tavallaan pieleen. Se oli kova kolaus. Eikä se auttanut, kun kerrottiin, että sairaita lapsia syntyy kaikenlaisille ihmisille. Sairaalasta yritettiin vakuuttaa, että kyse oli solutasolla tapahtuvista asioista. Sitä kuitenkin syytti itseään, kun oli ylirasitustila alla ja kaikkea.

