Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MM-hiihtojen sabotointikohuun massiivinen käänne

2:42Folk mot fossilmaktan Frida Steinbakk kertoo, miten ja miksi aktivistit aikovat keskeyttää miesten 50 kilometrin MM-kilpailunFolk mot fossilmaktan Frida Steinbakk kertoi MTV Urheilulle, miten ja miksi aktivistit aikoivat aiemmin keskeyttää miesten 50 kilometrin MM-kilpailun.
Julkaistu 07.03.2025 12:07
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen, Trondheim

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Ympäristöaktivistien ryhmä Folk mot fossilmakta on perunut aikeensa keskeyttää miesten 50 kilometrin MM-hiihtokilpailu Trondheimissa.

Folk mot fossilmakta (Ihmiset fossiilivaltaa vastaan) uhkasi aiemmin keskeyttää lauantaina hiihdettävän miesten 50 kilometrin MM-kuninkuuskilpailun, koska Trondheimin kisajärjestäjät eivät suostuneet sen esittämiin ehtoihin. 

Folk mot fossilmakta oli etukäteen vaatinut MM-kisoja sponsoroivien fossiilisten polttoaineiden yritysten mainonnan poistamista kisapaikoilta. Ympäristöaktivistien ryhmä vaati myös näytettäväksi tiedotusvideota, jolla olisi valistettu tarpeesta luopua kivihiilestä, öljystä ja kaasusta. Kisajärjestäjät eivät kuitenkaan taipuneet, minkä myötä aktivistit aikoivat toteuttaa uhkauksensa miesten kuninkuuskilpailun keskeytyksestä.

MTV Urheilu sai kuitenkin perjantaiaamuna tiedon, että Folk mot fossilmakta on päässyt sopuun urheilijoiden kanssa torstai-iltana. Folk mot fossilmakta ei aio enää mennä ladulle kisaa keskeyttämään, koska ei koe sitä nyt tarpeelliseksi. Se aikoo vain mennä paikalle reitin viereen.

– MM-urheilijat ovat ottaneet vastuun tilanteesta, joka hiihdon MM-kisojen järjestäjien olisi pitänyt hoitaa jo useita viikkoja sitten, ryhmä kertoo.

Urheilijat ja ympäristöaktivistit sopivat rakentavansa liittouman ja laativansa yhteisen kehitysesityksen Kansainväliselle hiihtoliitolle FIS:lle kesäkuun kansainväliseen kongressiin. 

Kehitysesityksessä on kaksi pääkohtaa. Yksi on sponsorointiprotokollan kehittäminen, jotta etusijalla olisivat ilmastojohtajuutta osoittavat kumppanit, jotka haluavat sitoutua hiihtourheilun tulevaisuuden vaalimiseen pitkällä aikavälillä.

Lisäksi FIS:n on Folk mot fossilmaktan mukaan otettava johtoasema ilmastotoimissa, niin että se käyttää ääntään ja vaikutusvaltaansa talviurheilun kestävän tulevaisuuden eteen.

– Tämä tehdään tukemalla fossiilisia polttoaineita koskevaa kansainvälistä ydinsulkusopimusta.

Esityksestä kirjoitetaan tiedotteessa, jonka on allekirjoittanut 17 urheilijaa useista eri maista. Folk mot fossilmatka alleviivaa muidenkin huolen jakavien saavan vielä liittyä joukkoon, ja ympäristöaktivistit toivovat "vilpittömästi näkevänsä joitakin norjalaisia nimiä listalla lähipäivinä".

– Urheilijoiden äänet ovat paljon tärkeämpiä kuin häiritsevä protesti.

Huoli heräsi

Ilmastoaktivistien ryhmä suunnitteli aiemmin, että se olisi istunut ladulle ylämäkeen kisan aikana. Folk mot fossilmaktan viestintävastaava Frida Steinbakk luonnehti MTV Urheilulle, että keskeytys olisi tehty rauhanomaisesti ja tietoisena urheilijoiden turvallisuudesta. Ryhmä oli informoimassa myös järjestäjiä ja poliisia, missä se olisi tempauksen yrittänyt tehdä.

MTV Urheilun haastattelemat suomalaishiihtäjät nostivat aiemmin turvallisuushuolen lisäksi kritiikissään esiin, että kyse on urheilijoille tärkeästä kilpailusta.

Syyt

Folk mot fossilmakta on viestittänyt fossiilisten polttoaineiden teollisuuden uhkaavan hiihdon tulevaisuutta sen kiihdyttäessä ilmastonmuutosta ja lyhentäessä talvia. Se on kritisoinut "hiihdon olleen pitkään areena, jossa suuret saastuttajat voivat esitellä itsensä hyvässä valossa logoilla/mainoksilla, joita on laduilla ja urheilijoilla".

Steinbakk korosti Equinorin kaltaisten jättiyhtiöiden tekevän paljon näkyvää sponsorointia, ja piirissä olevien on hänen mukaansa vaikea puhua fossiiliteollisuutta vastaan. Hänestä se on demokraattinena ongelma maassa, jossa fossiiliteollisuus on Euroopan suurinta.

– Hiihtourheilua on käytetty Norjassa fossiiliteollisuuden viherpesuun monien vuosien ajan. Haluamme juuri nyt järjestäjien ottavan vastuun siitä, koska heidän päämääränään on saada aikaiseksi kestävimmät MM-kisat koskaan, mutta he eivät kohdista huomiota lainkaan siihen, millainen uhka fossiiliteollisuus on hiihtourheilulle ja yhteiskunnallemme, Steinbakk sanoi maanantaina.

Hän peräsi, että urheilijat alkaisivat puhua suuremmalla joukolla ilmaston puolesta.

Lisää aiheesta:

Suomalais- ja norjalaishiihtäjät loistavat tällä listalla poissaolollaan – USA:n huippu: "Osoittaa, miten pahasta ongelmasta on kyse"Näin aktivistit tekivät MM-hiihtojen kuninkuusmatkalla – MTV Urheilu todisti: "Miettikää"Tällä tavoin aktivistit ovat iskemässä miesten MM-kisaan – vakava viesti hiihtotähdille: "Pitäisi olla herätys"Aktivistit juonivat rajua tekoa MM-hiihtoihin – Krista Pärmäkoski ja Jasmi Joensuu huolestuivat: "Pahimmassa tapauksessa"Hiihdon MM-kisoja ollaan sabotoimassa – vaatimukset pöydässä: "Skandaali"Venäläishiihtäjät joutuvat kantamaan Ukrainan värejä Holmenkollenilla – FISin päätökselle täystyrmäys
MM-hiihdotMaastohiihtoUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"