Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitalisti ihmettelee outoa ratkaisua – pian Mattia, 29, kuoli

Huippusuunnistaja on poissa.
Huippusuunnistaja on poissa.All Over Press
Julkaistu 13.08.2025 19:31
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Kanadaa edustava Vegard Jarvis Westergård ihmettelee toimia kuolleen italialaissuunnistaja Mattia Debertolisin tapauksessa.

Mattia Debertolis, 29, lyyhistyi miesten keskimatkan suunnistuskilpailussa World Gamesissa Kiinan Chengdunissa perjantaina 8. elokuuta. Italialainen löydettiin tajuttomana, ja miehelle annettiin hoitoa, mutta hän kuoli tiistaina 12. elokuuta.

Kanadaa edustava, Norjasta kotoisin oleva suunnistaja Vegard Jarvis Westergård luonnehtii koko suunnistusyhteisön olevan järkyttynyt.

– Tämä on hyvin erityinen tapaus suunnistuksessa, koska kyseessä on pieni laji. Kaikki eivät tunne kaikkia, mutta kaikki tietävät, kuka kukin on. On outoa, kun yksi neljästä italialaisesta kuolee yhtäkkiä, Westergård sanoi Norjan yleisradioyhtiö NRK:lle.

Hän sijoittui itse keskimatkalla kolmanneksi mutta eli epävarmuudessa. Westergårdin mukaan urheilijoille kerrottiin vain, että italialainen oli sairaalassa.

– Se on vähän outoa. Kaikki oli täysin normaalia kilpailun jälkeen. Kaikki ovat eläneet epävarmuudessa, emmekä tienneet, miten vakavasta asiasta oli kyse, kuin vasta seuraavana päivänä, suunnistaja päivitteli.

Lämpöä Chengdunissa oli perjantaina yli 30 celsiusastetta, mutta kovassa ilmankosteudessa tyvenessä kelissä tuntui kuin lämpö olisi lähennellyt 40:tä astetta. Westergård vahvisti useiden urheilijoiden kärsineen kuumuudessa ongelmista vaikka hän oli oloihin muutaman Kiinassa vietetyn viikon aikana tottunut.

– Ilma oli täysin tyyni, ja se oli haastavaa. Monet eivät olleet tottuneet kuumuuteen.

– Monet kertoivat olleensa täysin uupuneita. Ne olivat täysin epänormaalit olosuhteet.

Saksan suunnistaja sisätiloihin kesken kisan 

Saksaa edustava norjalaislähtöinen suunnistaja Anselm Reichenbach kertoi, ettei ollut aiemmin koskaan kokenut moisia oloja.

– Oli hirvittävän kuuma ja ilmankosteus oli korkea. Ei myöskään ollut pilvistä kuten aiempina päivinä, joten aurinko paistoi täysin, varsinkin miesten kilpailussa, hän kuvaili.

Auringon porottaessa Reichenbachia oli alkanut huimata. Hän piti NRK:n mukaan tauon ja istuutui erään talon lähelle. Suunnistajan annettiin mennä sisälle ilmastoinnin ja veden pariin.

Jokusen minuutin sisällä vietettyään Reichenbach lähti kohti maaliviivaa mutta keskeytti.

– Ajattelin, että olisi kauhean tyhmää lyyhistyä keskelle metsää, mutta taisin pysähtyä oikeaan aikaan, hän tuumi.

Kuollut Debertolis oli suunnistanut heinäkuussa MM-kisoissa Kuopiossa. Hän sijoittui pitkän matkan kilpailussa 31:nneksi ja keskimatkalla 47:nneksi.

Lisää aiheesta:

Luna, 24, ajautui kohuun poikaystävänsä kanssa – potkittiin nyt olympialaisistaKuolleena löydetty oli ampumahiihtäjä – veli paljasti riipaisevaa lisätietoa Eivindin, 22, viimeisistä päivistäMiesjoukko alkoi heittää kivillä – huippu-urheilijat Sara ja Tanja joutuivat vaaraan uimapuvut päällään: "Hyökkäsi kimppuuni"Ukrainalaistähti menetti isoäitinsä Venäjän pommituksissa – kertoo piilotelleensa kylpyammeessa 1-vuotiaan lapsensa kanssaNorjalaishiihtäjä vakavassa onnettomuudessa – putosi yhdeksästä metristä: "Minulla oli sairasta tuuria"Jättiräjähdys vei MM-hiihtäjän sukulaisia – tuhansien seuraama sometähti haluaa hiihtämällä tuoda maalleen toivoa
SuunnistusKuolleetKuolemantapauksetUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Suunnistus
  • 27.8.21:31
    Urheilu

    Suomi menetti dramaattisesti suunnistuksen EM-viestikullan

  • 18.8.18:29
    Urheilu

    Sole Nieminen, 98, toi kolme MM-kultaa Suomeen – iski huiman loppuspurtin

  • 12.8.08:22
    Urheilu

    Urheilija kuollut World Games -kisoissa

  • 28.7.08:28
    Urheilu

    Suomalainen maailmanmestari: Syöpä

  • 12.7.20:45
    Urheilu

    Ei tällaista voisi käsikirjoittaa – ruotsalaismoka avitti Suomen MM-mitaliin: "Ajattelin, että nelossija olisi maksimi"