Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä kaikkea putkiston kautta voi ilmestyä kylpyhuoneeseen? Älä tee tätä virhettä, jos haluat rotattoman vessan!

0:35Mitä kaikkea vessanpöntöstä voi kiivetä ylös? – Katso videolta, mikä viemäreissä voi lymytäKatso videolta, mikä viemäreissä voi piileksiä!
Julkaistu 24.10.2020 07:33(Päivitetty 24.10.2020 22:08)

MTV UUTISET – EREN GÜRLER

Alkuviikosta kerroimme sivostollamme käärmeestä, joka oli luikerrellut pahaa aavistamattoman miehen asuntoon vessanpöntöstä. Viime vuonna espoolaisen perheen vessanpöntöstä oli kömpinyt liito-orava. MTV Uutiset otti selvää, mitä kaikkea vessanpöntöstä voi kiivetä ylös.

Tuholaistorjuntayritys Anticimexin myyntipäällikkö Jussi Tuomen mukaan on  harvinaista, että pöntöstä tulee väärään suuntaan yhtään mitään. 

– Itse olen ollut yli 20 vuotta alalla, ja todella harvassa ovat ne tapaukset, kun käärmeitä on tullut vastaan, Tuomi kertoo.

Katso videolta rotan vilinää viemäriputkistoissa!

Helsingin seudun ympäristöpalvelujen osastonhoitaja Kia Akselan mukaan eläimet putkistoissa ovat hyvin epätavallinen näky. Sen sijaan välillä jopa ihmiset yrittävät päästä joillekin viemärilinjoille.

– Pääsyä putkistoon on yritetty ehkäistä esimerkiksi ritilöillä ja lukituksilla, koska viemäreissä voi olla hengelle haitallisia kaasuja esimerkiksi rikkivetyä. Sitä eivät kaikki ihmiset kuitenkaan ymmärrä, Aksela sanoo.

Yksi yleinen asukki

Vaikka erilaiset eläimet ovatkin putkistoissa harvinainen näky, ilmoituksia ja havaintoja tulee jatkuvasti tietystä vilistäjästä.

– Joskus on käynyt niin, että emäntä on valittanut jatkuvasti kotona puolisolleen siitä, että vessan lattia on märkä. Syyllinen onkin paljastunut myöhemmin rotaksi, joka on tullut vessanpöntöstä asuntoon ja mennyt samaa reittiä takaisin, Tuomi naureskelee.

Välillä rottaongelmat voivat äityä todella hankaliksi, ja on olemassa tapauksia, joissa rotat ovat kiivenneet kahdeksanteen kerrokseen asti putkistoa pitkin.

– Rotille puhdas rasva on herkkua, ja niille riittää, että on tarjolla ruokaa ja vettä. Putkisto tarjoaa niille myös hyvän suojan, Tuomi kertoo.

Lue myös: "WC-pönttöön vain niin sanotusti sitä itseään ja vessapaperia" – korona-aika on tukkinut viemärit Suomessa

Rasva ei ole pelkästään rottien herkkua, vaan se on omiaan aiheuttamaan putkistoihin tukoksia.

– Rasva on putkiston vihollinen. Se lähtee lämpimänä ja notkeana, mutta ei se sellaisena pysy vaan aiheuttaa tukoksia, HSY:n Aksela kertoo.

Tuholaistorjuntayrityksessä työskentelevä Tuomi toivookin, että viemäreihin ei kaadettaisi liikaa ruoantähteitä.

– Valitettavasti ruoantähteet on helpompi kaataa pönttöön, kuin viedä ne pussissa roskikseen. Paras keino rottia vastaan olisi kuitenkin se, että laittaisi biojätteet ja ruoantähteet johonkin muualle kuin vessanpönttöön, Tuomi sanoo.

Vuosien saatossa viemäreistä löytynyt kaikenlaista

Aika ajoin viemäreistä löytyy kummallisia asioita. Ennen haastattelua HSY:n osastopäällikkö Kia Aksela oli kysynyt kunnossapidon mestarilta viemärien vieraista asukeista ja saanut puhelimeensa videon sammakosta.

Vuosien varrella HSY:n Viikinmäen jätepuhdistamolle on kertynyt myös omituisia viemäriin kuulumattomia tavaroita.

– Aikojen saatossa viemäriverkosta on löytynyt tekohampaita, koruja ja peräti mattoja. Joskus ihmiset ovat kaataneet viemäriin asfalttia tai rakennusjätettä, ja se jos mikä johtaa putkiston tukkeutumiseen.

Lisää aiheesta:

Tekohampaita, kännyköitä, alusvaatteita... Mitä kaikkea suomalaiset huuhtovat pytystä viemäriin?Putkimies kertoo erikoisimman viemäristä kaivamansa esineen: "Hämmentävää, mitä kaikkea sinne saa"Yhdellä virheellä pahennat tilannetta, jos viemäri menee tukkoon – "Ei missään nimessä saa..."Viemärisukeltaja Janne aukoo tukoksia öisin, kun muu maailma nukkuu: ”Moni sanoo, ettei menisi sinne mistään hinnasta”Me hölmöt suomalaiset emme opi – mutta yksi asia jouluna luonnistuu: Putkimiehet kertovat suomalaisten viemäreiden saloistaRasva ja ruoantähteet ovat viemärirotalle mieleen – "Rotta voi uida jopa vessanpöntöstä sisälle"
Luonto ja eläimetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen15:51
    Avaruus

    Kiina laukaisi kiertoradalle tarkoin valittuja avaruushiiriä

  • 1.11.19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 1.11.06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan