Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä budjettiesitys merkitsee suomalaisten lompakolle? Asiantuntija vaatii "veroporkkanaa"

1:52Näin budjettiesitys vaikuttaa tavallisiin kansalaisiinKatso videolta Veronmaksajain keskusliiton Teemu Lehtisen kommentit budjettiesitykseen.
Julkaistu 05.08.2022 11:43

MTV UUTISET – VEERA NIKKANEN

Valtiovarainministeri Annika Saarikko julkisti eilen tulevan vuoden budjettiesityksensä. Veronmaksajien kannalta keskeisimmät kysymykset ratkaistaan kuitenkin vasta syksyllä.

MTV Uutisaamussa vierailleen Veronmaksajain keskusliiton toimitusjohtajan Teemu Lehtisen mukaan budjettiesityksessä ei ollut suuria yllätyksiä.

– Isot kysymykset sekä tuloista että veroista ovat vielä auki. Jos ajatellaan kansalaisten tuloja ja veroja, niin ratkaisut kyllä lykkääntyvät, Lehtinen sanoo.

Veronmaksajien kukkaroon budjettiesityksen mukaisilla toimenpiteillä olisi vähäisiä vaikutuksia. Konkreettisina täsmätoimenpiteinä Lehtinen mainitsee muun muassa polttoaineen jakeluvelvoitteen jatkamisen ja työmatkavähennyksen korotuksen.

Epävarmuus jatkuu pitkälle syksyyn

Lehtisen mukaan hallitus haluaa lykätä veropäätöksiä myöhäisemmäksi nähdäkseen ensin, onko työmarkkinoilla palkkamalttia. Hän pitää tätä ymmärrettävänä. Palkkojen osalta päätöksiä tehdään vasta syksyllä.

– Tässä pitäisi hakea sellaista palkkamaltin ja veronkevennysten hyvää yhdistelmää.

Käytännössä tämä tarkoittaisi Lehtisen mukaan sitä, että tulevassa budjettiriihessä hallituksen pitäisi tarjota ”veroporkkanaa” ja seurata sen jälkeen löytyykö työmarkkinoilta palkkamalttia.

– Tämä on se tapa, jolla tässä pitäisi minusta edetä.

Valtionvelka kasvaa edelleen

Valtionvelka nousee uuden budjettiehdotuksen myötä 144 miljardiin euroon. Tämä on noin 52 prosenttia bruttokansantuotteesta. Lehtisen mukaan valtion velkaantumisesta on syytä olla huolissaan.

– Meidän pitää nyt löytää hyvät kansalliset ratkaisut, jotta saamme talouden kääntymään nousuun eikä velkakaan kasva liikaa.

Yksi keino tähän on palkkojen nousun hillintä. Lehtisen mukaan hallituksen mahdollisuudet vaikuttaa inflaatioon ovat rajalliset, sillä siihen vaikuttaa muun muassa energian hinnannousu globaalisti sekä Ukrainan sota. Siksi hän kannattaa vaikuttamista kuluttajien ostovoimaan tuloverotuksen avulla.

Lisää aiheesta:

Asiantuntijat: Näin valtion budjetti pitäisi rakentaa – hintojen nousun hillitsemiseksi keinot vähissäKokoomus penää tuloverokevennystä kaikille, SDP näkee riskinä inflaation villiintymisen – tällaisissa tunnelmissa budjettineuvottelut alkavatValtiovarainministeri Saarikko: "Huoli talouden synkkenemisestä on todellinen" – näissä tunnelmissa budjettineuvotteluihin lähdetään Matti Vanhanen kertoi tylyn totuuden Suomen ensi vuoden budjetista: Jopa 7 miljardia pakkasella – "Erityisiä lisäelvytyspäätöksiä ei tehdä"Veronkorotuksia vai leikkauksia, mitä ensi vuoden budjetissa tulisi olla? Pääekonomisti: "Elvyttää ei saa liikaa – nyt on myös väärä aika tehdä leikkauksia työttömyysturvaan"Valtiovarainministeri Lintilä: Suhdanne ei ole heikentynyt niin paljon, että se vaikuttaisi budjettiin
Valtion budjettiAnnika SaarikkoVerotTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valtion budjetti
  • 19.10.17:00
    Ruotsalainen kansanpuolue (RKP)

    Osa alueista joutuu rikkomaan lakia – Adlercreutz MTV:lle: Hallituksen puututtava Etelä-Karjalan ahdinkoon

  • 17.10.10:53
    Politiikka

    Suomi-kärryyn löytyi jarru, nyt tarvittaisiin kaasukin: "Monta vaalikautta niukkuuden jakamista"

  • 16.10.05:45
    Elokuvat

    Turku on netonnut miljoonia kansainvälisillä elokuvilla: "Väki oli haltioissaan"

  • 14.10.18:02
    Eduskunta

    Tästä puolueet tarkalleen sopivat historiallisessa sovussa – lue koko sopimus velkajarrusta

  • 14.10.17:14
    Petteri Orpo

    Orpo MTV Uutisille: Vaikea ajatella velkajarrua vastustavaa puoluetta hallituksessa