Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mistä lisärahat puolustukseen? Orpo: Ei veronkorotuksia

7:32Pääministeri Orpo vastaili toimittajien kysymyksiinVideo: Pääministeri Orpo vastaili toimittajien kysymyksiin
Julkaistu 07.06.2025 16:39(Päivitetty 07.06.2025 18:19)

MTV UUTISET – STT

Jos Nato-maat päättävät uudesta tavoitteesta, sen saavuttaminen vaatisi myös Suomelta mittavia panostuksia. Päämisterin mukaan rahaa löytyy.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) antaa ymmärtää, että Naton kaavaileman uuden puolustusmenotavoitteen vaatimia rahoja ei kerätä veronkorotuksin tai valtionlainalla.

– En halua lähteä siitä helposta ratkaisusta, että otetaan vielä enemmän velkaa, korotetaan veroja.

Orpo kommentoi asiaa toimittajille kokoomuksen puoluevaltuuston yhteydessä lauantaina.

Orpon mielestä verojen korottaminen tai velanotto ei ole oikeastaan edes mahdollista, koska veroprosentit ovat Suomessa niin suuria ja velkaa on kriittisen paljon.

Orpo sanoi, että ainoa kestävä tapa saada valtiolle lisää tuloja on talouskasvu ja työllisyys.

– On liian helppoa keksiä joku uusi vero ja ummistaa silmät siltä, että meidän täytyy saada useampi suomalainen töihin, enemmän kasvua ja sitä kautta lisää tuloja.

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) kertoi torstaina, että Suomi tukee Naton pääsihteerin Mark Rutten esitystä puolustusmenotavoitteen nostamisesta.

Lue myös: Hallituksen tapa linjata puolustusmenoista herättää närää vihreissä – "Se ei ole parlamentarismia"

Seuraavat hallitukset töihin

Jos Nato-maat päättävät kesäkuun lopussa puolustusmenotavoitteen nostamisesta viiteen prosenttiin kunkin maan bruttokansantuotteesta, tavoitteen saavuttaminen vaatii Suomelta pitkäaikaista ja mittavaa panostusta.

Orpon mukaan hänen hallituksensa nostaa puolustusrahoituksen tasoa ja käynnistää investointeja puolustuksen vahvistamiseksi.

– Seuraavien hallitusten tulee siitä jatkaa, tai sitten päättää jotain muuta, sanoi Orpo.

Tällä hetkellä Nato-maiden tulisi käyttää puolustukseen summa, joka vastaa kahta prosenttia maan bruttokansantuotteesta. Jäsenmaat täyttävät velvoitteen vaihtelevasti.

Puolustukseen panostaminen on saanut vauhtia Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kritiikistä ja uhkailuista. 

Presidentiksi palattuaan Trump sanoi vaativansa kaikkia Nato-maita käyttämään puolustukseen vähintään viisi prosenttia bruttokansantuotteestaan.

Lue myös: 

Sofia Virta MTV:lle: Vihreät ei ole sitoutunu Naton puolustusmenotavoitteeseen

Kokoomukselta vastapallo vihreille: "Turvallisuus maksaa"

19:56Petteri Orpo antoi poliittisen tilannekatsauksenVideo: Petteri Orpo antoi poliittisen tilannekatsauksen

Lisää aiheesta:

Orpo myöntää: Talouskasvu ei riitä puolustusmenojen kattamiseen – jäljelle jää kolme vaihtoehtoaOrpo puolustaa puolustusmenojen nostoa miljardeilla: "Venäjä on osoittanut, mihin se on valmis"Kokoomukselta vastapallo vihreille: "Turvallisuus maksaa"Orpo Ylellä: Rasisminvastaisen koulutuksen materiaalit luovutettava julkisuuteenOrpo MTV:lle: Euroopan omasta ydinasepelotteesta keskusteltava – "Yhdysvallat on muuttunut"Puolustusministeri Häkkänen MTV:n Uutisextrassa: Suomen puolustusmenoihin tulossa jättikorotus
MaanpuolustusPuolustusvoimatPetteri OrpoNatoPolitiikkaOrpon hallitusAntti HäkkänenMark RutteDonald TrumpTrumpin YhdysvallatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Maanpuolustus
  • ke18:49
    Sauli Niinistö

    Niinistö kiistää herättäneensä Euroopan: "Kyllä se oli Trump"

  • ke18:31
    Itämeri

    Media: Venäläiset pommikoneet lensivät Itämerellä

  • ke14:07
    Droonit

    Suomi valmistelee muiden Pohjoismaiden kanssa yhteisiä droonihankintoja

  • 17.10.13:10
    Puolustusvoimat

    MTV selvitti, kuinka korkealle naiset ovat Puolustusvoimissa ylenneet: Annukka on yksi korkea-arvoisimmista

  • 17.10.11:51
    Ukrainan sota

    Suomelta 30. aseapupaketti Ukrainalle – Häkkänen: Arvo noin 52 miljoonaa